آخرین اخبار «کشور های غربی

طبق گزارشی که یک کمیته فرعی سنا امروز از تحقیقاتش منتشر کرده، وزارت دارایی دولت اوباما در فوریه۲۰۱۶ یک مجوز صادر کرده «که هیچوقت دربارهاش اطلاعرسانی نکرده» و طبق آن به ایران اجازه میداد مبلغ معادل ۵.۷ میلیارد دلار که در یک بانک عمان داشت، ابتدا به دلار و بعد به یورو تبدیل کند.

برهم صالح، رئیس جمهور عراق پنجشنبه پس از تائید نتیجه انتخابات پارلمانی عراق از سوی دادگاه فدرال این کشور، فرمان تشکیل جلسه پارلمان جدید تا 9 ژانویه 2022 (19 دی) را صادر کرد. مهم تر از این دیدارها، گفتوگوی تلفنی بین «محمد بن زاید»، ولیعهد امارات و «بشار اسد»، رئیس جمهور سوریه در 27 مارس 2020 است که دو طرف درباره آخرین تحولات و پیامدهای ویروس کرونا در منطقه و جهان و اقدامات و تدابیر اتخاذ شده از سوی دو کشور برای مقابله با این بیماری گفتوگو کردند.

مردم روستاهای زیدر و حسینآباد سربیشه که از حضور رئیس جمهور در بین خود به شدت خوشحال بودند با سردادن شعارهایی در حمایت از نظام جمهوری اسلامی و رئیس جمهور و دود کردن اسفند به ابراز احساسات نسبت به رئیس جمهور پرداختند و احمدینژاد نیز به احساسات آنها پاسخ متقابل داد. الخلیج آنلاین در ادامه مینویسد: روابط بین امارات و سوریه از فوریه 2012 قطع شد اما مقامات امارات در 20 ژوئن 2021 اعلام کردند که آماده از سرگیری پروازها بین امارات و سوریه از طریق دو فرودگاه دبی و شارجه هستند.

در همین راستا ایران و عربستان طی یک سال اخیر گفتوگو و مذاکرات را برای برقراری ارتباط مجدد از سر گرفتند و چندی پیش مقامات رسمی دو کشور از روند مذاکرات ابراز رضایت کردند. به گزارش ایسنا، به نقل از الجزیره، آمریکا، استرالیا، بلژیک، بلغارستان، کانادا، دانمارک، اتحادیه اروپا، فنلاند، فرانسه، آلمان، ژاپن، هلند، نیوزیلند، مقدونیه شمالی، لهستان، پرتغال، رومانی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، انگلیس و اوکراین در بیانیهای مشترک، طالبان افغانستان را به “اعدام دستهجمعی” پلیسهای سابق این کشور متهم کردند.

این غیر نظامیان تحت نظارت افسران بازنشسته ارتش اوکراین گرد هم میآیند و با اسلحه چوبی تمرین میکنند. جهان نيوز، یک ژنرال سابق ارتش رژیم صهیونیستی پیش بینی کرد که در صورت هرگونه حماقت تل آویو در حمله به ایران، روزانه سه هزار راکت و موشک در انتظار این رژیم است.

شبهنظامیان ایرانی با حمایت مالی قوی و دلاری وارد شدند و از آنجایی که سوریها در شرایط جنگی به سر میبرند و تامین مایحتاج اولیه زندگی دشوار است، برای شبهنظامیان آسان بود که مردم را با حقوق ماهانه بالا در مقایسه با حقوق اعطایی رژیم سوریه جذب کنند. در واقع بخشی از ناکارآمدیها از حیطۀ دولت خارج بود و دولتیها واقعاً توان رویارویی با مانعتراشیها را نداشتند.

از سوی دیگر دولت تازه کار در واشنگتن، دولت تازه کار در تهران و شرایط سیاسی پس از جنگ اخیر در فلسطین همگی می تواند نظم نوینی در نوع کنشگری در خاورمیانه را به همراه داشته باشد. زکریا در اینباره میگوید: «بایدن از زمان روی کار آمدنش، به توافق (برجام) بازنگشته و حتی برخی از تحریمها را تمدید کرده است.

خرداد 76؛ مانند بسیاری از خردادهای انتخاباتی ایران، روزی حساس و سرنوشت ساز در سیاست ایران رقم زد، روزی که سیدمحمد خاتمی دولتی متفاوت از دولت های پیشین در مشی و گرایش سیاسی از یک سو و دیدگاه های اجتماعی فرهنگی از سوی دیگر را بر سر کار آورد. و بریتانیا سازمان ملل را علیه حمله عراق به کویت بسیج نمود، در طی این اجماع سازی در مرحله اول تحریمهای اقتصادی علیه عراق بهعنوان کشور متجاوز از سوی شورای امنیت وضع گردید و در مرحله دوم با تصویب قطعنامه 768 از سوی این شورا ضربالاجلی مبنی بر خروج عراق از کویت تعیین شد.

مسئله بحرین نیز یکی دیگر از مسائلی است که دو کشور با آن درگیر هستند، که اگرچه بر کسی پوشیده نیست که عربستان در این کشور مداخله نظامی نمود، اما راه برای گفتوگوهای دو طرف همچنان باز است.

ازآنجا که دولتها همواره منافع ملی را بر منافع مشترک ترجیح میدهند، تحقق امنیت دستهجمعی بسیار دشوار میگردد، همچنین این بحث نیز وجود دارد که منطق جنگافزارهای فوق پیشرفته و هستهای فرضهای امنیت دستهجمعی مانند توزیع قدرت را منسوخ میسازد (سنجابی، 1379)؛ لذا دولتهای ملیگرا که بر منافع و حاکمیت ملی بیش از دیگر جریانها ﺗﺄکید دارند میتوانند بهعنوان مخالفین جدی اصول امنیت دستهجمعی محسوب شوند.

المزروعی اشاره کرده بود که امارات به اقدام عربی مشترک به خصوص در بخش آب اعتقاد دارد و از هرگونه اقدامی استقبال میکند که برای انتقال تجربه امارات در زمینه خصوصی سازی بخشهای حیاتی و تبادل تجربه و حمایت از پروژههای سرمایه گذاری در دمشق لازم باشد.

مجری فرانس ۲۴ از وی پرسید که آیا این به معنای آن است که شاهد دور جدیدی از مذاکرات بهزودی خواهیم بود که او پاسخ داد: امیدواریم، این موضوع برنامهریزی نشده است، اما ما آماده برگزاری آن هستیم.

به گفته الجمل، امارات از نخستین کشورهایی است که سفارت خود در دمشق را برای احیا و از سرگیری ارتباط بین سوریه با سایر کشورها، بازگشایی کرد. فیصل بن فرحان در پاسخ به اینکه آیا بازگشایی کنسولگریهای دو کشور روی میز صلح قرار دارد، افزود: قطعا ما آمادهایم که تمامی پیشنهادها و مسائل را اگر جدی و در جهت نتیجه ملموس باشد بررسی کنیم.

موضوع بازگشایی کنسولگریها میتواند روی دهد، اما هنوز هیچ تصمیمی در این رابطه گرفته نشده است. مردم به این خاطر خود را شرکت کنندگان فعال نمی داند که نقش خود را در تاثیر گذاری روی نهاد ها بسیار کم می داند. این کشور با دارا بودن منابع نفتی فراوان که به این کشور قابلیتهای زیادی داده، توانسته است نقش خود را در این منطقه نمایان سازد.

ما امیدواریم که این گفتوگوها برگزار شود و به روشی مثبت به جلو برود و امیدواریم که ایران به توافقی برسد که به ما و همسایگان آن این اطمینان را بدهد که برنامه اتمی آن تنها برای مقاصد غیرنظامی است، زیرا تهدید ناشی از یک برنامه اتمی تسلیحاتی موضوع مهمی برای ما در منطقه است.

او اعلام کرد: تاکنون به نتیجه ملموسی در مذاکرات با ایران نرسیدهایم، اما پیشرفت کافی که به ما اجازه حرکت به جلو را بدهد، داشتهایم. تاکنون به نتیجه ملموسی در این مذاکرات نرسیدهایم، اما پیشرفت کافی که به ما اجازه حرکت به جلو را بدهد، داشتهایم. وزیر خارجه عربستان گفت: مذاکرات تاکنون طبیعتی شفاف و صریح داشته، اما نتیجهای به همراه نداشته است.

خداحافظی برخی دیگر از وزرا با دولت جدید حسن روحانی نیز قطعی شده که از مهم ترین آن ها میتوان به وزیر آموزش و پرورش اشاره کرد . به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، وزیر انرژی امارات تاکید کرده بود که کشورش آماده کمک به بازسازی سوریه با هدف تقویت توسعه آن و بازگشت اوضاع به پیش از جنگ داخلی در سوریه است.

دیدگاهتان را بنویسید