اتاقِ جنگ اقتصادی دولت روحانی به روایت دژپسند

این ابتکار با استقبال هر دو پایتخت مواجه شده و منجر به عادیسازی روابط تهران-ریاض تا زمان روی کار آمدن احمدینژاد در سال 2005 شد. روسیه در آن زمان نیز تحرکاتی نظامی در مرز با اوکراین داشت و نگرانیهایی بابت احتمال اشغال قریب الوقوع خاک این کشور پدید آمد اما مسکو در نهایت ماه آوریل (فروردین/اردیبهشت) شمار نیروهایش در مرز با اوکراین را کاهش داد.

باید این موضوع را در نظر داشت در پی تحولاتی که با محوریت اعزام تروریستهای تکفیری اجاره توسطترکیه و خطدهی آمریکا انجام شده چه دلیل دارد و کدام کشورها را درگیر خود خواهد کرد، اولین کشوری که از ناآرامی در آسیای مرکزی چه در منطقه غرب و چه شرق دریای خزر ضربه میخورد ابتدا روسیه و دیگری چین و بعد هم ایران است، هدف از ناامن کردن آسیای مرکزی توسط ترکیه که در اصل این خواست آمریکاست، جلوگیری از قدرتمند شدن بیشتر روسیه و کاهش نفوذ آنها در شرق اروپا و جلوگیری از رشد اقتصادی چین و قدرتمند شدن ایران است، ترکیه از ابتدای شروع بحران سوریه خط انتقال تروریستها به این کشور بوده است، افسران عالیرتبه ترکیه بارها در جبهههای شمالی سوریه برای آموزش و راهبری عملیاتها دیده شده است، هنوز آمار دقیقی از تعداد تروریستهای در سوریه که تحت نفوذ ترکیه هستند وجود ندارد و این خود یک خطر جدی برای امنیت منطقه بهحساب میآیند، بهترین شیوه برای دفع این خطر باید کشورهای منطقه مثل روسیه، چین و ایران اقدامات فرامرزی انجام شود و از نظر کارشناسان نخبه امنیتی استفاده کرده است.

انتشار برخی فیلمها از توزیع گسترده سلاح در برخی مناطق و همینطور دستگیری «آرمان جوماگلیدف» تروریست تکفیری وابسته به ترکیه که در جنگهای عراق و سوریه حضور داشت نیز باعث شده است ناظران داخلی در قزاقستان و تحلیلگران بینالمللی آشوب در قزاقستان را تنها در قالب اعتراضات خیابانی به افزایش قیمت سوخت ارزیابی نکنند و این موضوع را در چارچوب برنامههای قومیتگرایانه ترکیه و رقابت ترکیه و روسیه در منطقه ارزیابی کنند.

با وجود آنکه هفته گذشته آنکارا به صورت رسمی اغتشاشات در قزاقستان را محکوم کرده بود، برخی رسانههای نزدیک به دولت و اردوغان، آشکارا از اعتراضات قزاقستان و مسلحان حمایت میکنند و میگویند ریشه این ناآرامیها، نارضایتی از نقش روسیه در تصمیمگیریهای آلماتی است.

به گفته مشاور سابق رئیسجمهوری قزاقستان، یکی از دلایل تشدید بحران کنونی در این کشور، خیانت برخی مقامات بلندپایه نیروهای انتظامی است که تلاش داشتند اعتراضات خیابانی سازماندهی شده را به کودتای دولتی و شورش نظامی تبدیل کنند.

تلاش نیروهای انتظامی برای برقراری نظم و امنیت در شهرهای مختلف قزاقستان، همزمان با عملیات پاکسازی نیروهای گارد ملی ادامه دارد. در این نشست که دادستان کل قزاقستان، رئیس کمیته امنیت ملی و وزرای موقت امور خارجه و دفاع این کشور هم حضور داشتند، توکایف دستور داد به بازسازی سریع تأسیسات و زیرساختهای آسیبدیده در نتیجه حملات تروریستی در آلماتی و دیگر شهرهای قزاقستان توجه خاص شود.

تلآویو به علاوه اینکه یکی از فاسدترین مکانهای دنیا است، از کثیفترینها هم به شمار میرود. ضد زره سری Spike ساخت اسرائیل هدف قرار دادند و سپس برای حمله به مواضع عمقیتر رقیب شروع به شلیک پهپادهای انتحاری کردند، البته یکی از مهمترین مباحث در تشریح اقدامات غلط و ناامنساز ترکیه، مسئله دعوت از گروهکهای تروریستی به خاک جمهوری آذربایجان است.

ایران آنلاین / به گزارش ریانووستی، دیمیتری روگوزین گفت: شبه نظامیان سوری نمیتوانند پهپادهای روسیه را ببینند و از بین ببرند. مقام آمریکایی در ادامه افزود: تحریمهای روز پنجشنبه دولت بایدن علیه روسیه در ارتباط با موضوع پرداخت پاداش به شبه نظامیان در افغانستان نبوده است. نظر به اهمیت یابی ژئواکونومیک و قدرت اقتصادی، رقابت بر سر منابع انرژی و نیاز روز افزون به انرژی به ویژه از سوی کشورهای تازه صنعتی شده شرق آسیا و جنوب آسیا و رقابت و تلاش برای استخراج، بهره برداری و انتقال انرژی و مسیرهای پیشنهادی مسائل جدیدی را در مباحث ژئوپلتیک گشوده است.

گستردگی ایالات متحده از نظر جغرافیایی و جمعیتی یک مشکل نظامی بزرگ ایجاد میکند. مقامات امنیتی قزاقستان نیز گفتهاند نحوه انتشار اخبار جعلی و تحریکآمیز در ناآرامیهای روزهای اخیر نشان داده دولت آلماتی با یک تیم آموزشدیده مواجه است. روز گذشته خبرگزاری «نووستی» گزارش داد «قاسم جومارت توکایف» رئیسجمهوری قزاقستان در نشست ستاد عملیاتی این کشور، در رابطه با حوادث تأسفبار و قربانیان بسیار زیاد ناآرامیهای اخیر در مناطق مختلف این کشور، روز دوشنبه (10 ژانویه / 20 دیماه) را روز «عزای ملی» اعلام کرد.

پارلمان عراق در دی ماه سال ۹۸، در پی اقدام جنایتکارانه آمریکا در ترور سردار شهید حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و «ابومهدی المهندس» نائب رئیس شهید سازمان الحشد الشعبی عراق، طرح اخراج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور را تصویب کرد.

12-چهارمین شکستی که شبه نظامیان طرفدار ایران متحمل شدند، عزل نوری المالکی نخست وزیر اسبق و رئیس فراکسیون ائتلاف دولت قانون از بزرگترین عناصر تشکیل دهنده چارچوب هماهنگی است، چرا که مقتدی صدر تاکید کرد هرگز با مالکی ائتلاف نخواهد کرد. ساکنین این منطقه طرفدار حزبالله هستند. این تروریستها و اشرار در چندین مورد، عمدا در فواصل بسیار کم از خط مرزی کشور ما مستقر شده بودند، ترکیه سابقا هم تکفیری را به لیبی برای دولت وفاق ملی اعزام کرده بود، چند ماه پس از جنگ قرهباغ بار دیگر ترکیه با توطئهای همراه با سازمان جاسوسی آمریکا به شرق دریای خزر رفت، بزرگترین همسایه روسیه که بیشترین مرز زمینی آن هم در قسمت جنوبی دارد هدف خوبی برای نا امنسازی منطقه آسیای مرکزی بود.

در روسیه نیز با آنکه هنوز کرملین از نقش شبهنظامیان نیابتی ترکیه در ایجاد ناآرامیهای قزاقستان سخنی به میان نیاورده است اما رسانههای این کشور صراحتا میگویند ناآرامیهای قزاقستان، کودتای ترکیه علیه دولت آلماتی است که بر اساس برنامه بلندپروازانه و تفرقهافکنانه اردوغان در منطقه دنبال میشود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا طی اظهاراتی پیش از دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در حاشیه اجلاس سران جی-20 در ژاپن اظهار داشت: “رئيس جمهور اردوغان خواستار خرید سامانه پدافند هوایی پاتریوت از دولت اوباما بود، اما به آن اجازه داده نشد”.

سخنگوی کاخ سفید با اشاره به این که به هر حال مذاکرات وین در جریان است، ضمن مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران، از عملکرد دولت دونالد ترامپ انتقاد کرد و گفت: به خاطر خروج دولت قبلی از توافق هسته ای، بر سرعت پیش روی برنامه هسته ای ایران افزوده شده است. از یکشنبه هفته پیش ناآرامیهایی در قزاقستان شروع شده که بعد از مدت کمیبه درگیری خشونت آمیز کشیده شد.

همانطور که پیش تر ذکر شد، مقامات غربی به دنبال هر بهانه برای اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران هستند. با این تفاسیر من به واقع قدرت گیری مجدد طالبان در افغانستان را یک توطئه حسابشده علیه منافع و امنیت جمهوری اسلامی ایران میدانم.

وادیف اریستوف یک مدیر عامل 57 ساله یک کسب و کار در حوزه تجارت ملک است. در صورت ائتلاف صدر با گروه های سنی و کرد که کرسی های بالایی کسب کرده اند، کار طرف های مخالف برای جلوگیری از این دشوار خواهد شد. از آن پس رفتارهای احمدینژاد یکی پس از دیگری، چهره اصلی او را نمایان کرد تا بخشی از حامیان اصلیاش نه تنها دست از حمایت همهجانبه از او بکشند بلکه تصمیم به تشکیل جبههای به نام «پایداری» بگیرند؛ جبههای که در سال ۹۰ تشکیل شد و ترکیبی از دولتمردان نهم و دهم و برخی از اعضای فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی بود.

دیدگاهتان را بنویسید