اداره کشور با برجام یا بیبرجام؟

آنچه واضح است این نکته میباشد که اساسا اینطور به نظر میرسد که توافق اصلی و اولیه برجام تا حد زیادی مُرده است و اقدامات ایران و آمریکا نیز معطوف به توافقی جدید در پوشش توافق قدیمی است. ما یک بار در توافق محک زدیم و آن هم در توافق ژنو بود و بر آن مبنا در زمینه توافق نهایی گام نهادیم. ما از طالبان، داعش و جبههالنصره حمایت نکردیم. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از روز نخست آغاز به کار دولت روحانی در سال ۱۳۹۲ تا به امروز است. گروه سیاست سایت فردا – چیز نمانده که روحانی و همکارانش کار را تحویل داده و پاستور را ترک کنند. در این خصوص بر اساس اولویتهای سیاسی و اقتصادی و غیره، این تعاملات دنبال میشود و چنانچه ضرورتی به سفر ریاست جمهوری باشد مقدمات و دستور کار آن از سوی وزارت امور خارجه و معاونت سیاسی دفتر رئیسجمهور بر اساس اولویتها تنظیم و انجام خواهد شد. خرداد ۱۳۸۴ و پیش از بازی تیم ملی با کره شمالی بود که محمد خاتمی برای اولینبار سر تمرین بازیکنان تیم ملی حاضر شد تا به آنها روحیه دهد.

الحمدلله خدمتی که ما در این پنج سال کردیم، این بود که نرفتیم از پایه پولی استفاده کنیم، البته دیگران دارند برداشت می کنند. ما کسانی نیستیم که یمن را بمباران میکنیم بلکه عربستان سعودی عامل آن است. ظریف ادامه داد: ما کسانی نبودیم که صدام حسین حمایت کردیم. من فکر میکنم در آینده همسایه ما عربستان سعودی متوجه خواهد شد که مارهایی مثل صدام حسین، طالبان و داعش را که تولید کرده علیه خود آنها قد علم خواهند کرد. روحانی افزود: مردم، ما چهار سال پیش با هم یک عهد بستیم و در برابر تحریم ها ایستادگی کردیم و آن را برداشتیم و PMD را که بهانه جنگ بود از بین بردیم و الان این آمادگی را دارم در چهار سال بعد غیر از تحریم های هسته ای بقیه تحریم ها را با قدرت بردارم و عزت ایران را بازگردانم. در نشست خبری روز سهشنبه ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سوال یک خبرنگار درباره مذاکرات وین را به سمت حمله به دولت ترامپ برگرداند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در مورد توافق هستهای ایران گفت: اگر آمریکا از این توافق خارج شود بار دیگر به جهان نشان میدهد که طرف قابل اعتمادی برای مذاکره نیست چراکه این یک توافق بینالمللی است و اگر آمریکا در راستای توافق حرکت کند، این موضوع هماهنگ با منافع ملی این کشور نیز خواهد بود. موضوع دیگری که احتمالاً در این سفر، مورد گفتوگو قرار میگیرد. او گفت: در مسائل زیادی میتوانیم با روسیه تعامل کنیم و اتفاقات زیادی در پی این تعاملات خواهد بود، به عنوان مثال لیبی (سوریه) جایی که آمریکا سعی دارد با باز کردن راههای اقتصادی و غذایی به کمک مردم این منطقه برود و از رنج آنها بکاهد. او گفت: اکنون این حقیقت برای همگان مشخص شده است که سعودیها حتی از کشتن کودکان و افراد سالخورده و نیز بمباران نواحی مسکونی در طی ۳۰ ماه گذشته ابایی ندارد. او همچنین به جای آنکه اذعان صریح به از دست رفتن کاریزمای خاتمی – که قبلاً ادعا میکردند دارد- کند، تلاش میکند آن را یک موضوع عمومی جلوه دهد: «به هر حال هرکدام از رهبران جبهه اصلاحات نقش کاریزماتیک خود را دارند، اما دیگر تا حدی شخصیتهای کاریزماتیک کارکرد پیشین خود را از دست دادهاند.

برجام به عنوان اصلیترین دستاورد دولت و تیم دیپلماسی آن اکنون وضعیت خوبی ندارد اما به باور کارشناسان این موجب منفی ارزیابی کردن عملکرد ظریف نیست. او همانطور که در سال ۲۰۱۹ میلادی گفته، بارها درخواست استعفا داده اما حسن روحانی با استعفای او مخالفت کرده است. او گفت: عربستان سابقه طولانی در حمایت از گروههای افراطگرا دارد. زهرا خاتمی راد، مجری سابق صدا و سیما بود که در دی ماه ۹۸ پس از سانحه ی سقوط هواپیمای اوکراینی، به همراه صبا راد، دیگر مجری تلویزیون، تصمیم به استعفا از صدا و سیما گرفت. محمود جواد ظریف اولین وزیر امور خارجه ایران است که پس از انتخاب به عنوان وزیر خارجه، از طریق فیسبوک، به زبان انگلیسی، سایبر دیپلماسی ایران را هدایت کرد و پست هایش، واکنش های زیادی به همراه داشت. سید عزت الله ضرغامی، رئیس سابق رسانه ملی در توییتر گفته بود که استعفای ظریف نباید باعث شود تا شیرینی دیدار تاریخی بشار اسد با رهبری در کام ها تلخ شود و او را رکورد دار تعریف و تمجید رهبری دانسته بود. یکی از معروفترین گافهای بایدن که با واکنش ترامپ نیز همراه شد زمانی بود که او به اشتباه به جای رقابت برای ریاستجمهوری از رقابت برای سنا گفت.

دیدگاهتان را بنویسید