اعضای کابینه دولت روحانی در چهار ساله دوم

در جریان جلسه پارلمان، درگیریهای لفظی میان نمایندگان چارچوب هماهنگی و سایر نمایندگان جریان صدر شکل گرفت و با وخامت حال “محمود المشهدانی”، رئیس جلسه و انتقال او به بیمارستان همراه بود. سردار وحیدی میافزاید: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر هواپیماهای بدون سرنشینی را با تکنولوژی و فناوری بسیار پیشرفتهتر از پهپادی در اختیار دارد که اخیرا از سوی نیروهای حزبالله بر آسمان رژیم صهیونیستی به پرواز درآمده است.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از وزرای دولت یازدهم ۲۴برابر حداقل حقوق دریافتی داشت، گفت: دولت دوازدهم بهاندازه ۲۰۰ سال ایران قرض کرده و با انتشار انواع اوراق جامعه را بدهکار کرده است. یکی از نمایندگان ائتلاف «الفتح» عراق با اشاره به تحولات پارلمانی و اتفاقات اولین جلسه پارلمان اظهار داشت که آنچه امارات و عربستان در تحقق اهدافشان در عراق از لحاظ نظامی ناکام ماندند، از نظر سیاسی در پارلمان به اهداف خود دست یافتند.

پس از کش و قوسهای فراوان سرانجام کمیساریای عالی انتخابات عراق امروز نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این کشور را تأیید و اعلام کرد که شکایتها منجر به تغییر پنج کرسی در استانهای بغداد، نینوا، اربیل، کرکوک و بصره شد.

پس از گذشت بیش از دو سال از وقوع ناآرامیها در عراق و استعفای دولت «عادل عبدالمهدی» نخستوزیر وقت این کشور و سپس رقم خوردن تحولات فراوان در صحنه سیاسی این کشور برای انتخاب نخستوزیر و کشوقوسهای فراوان، سرانجام در اکتبر گذشته انتخابات زودهنگام پارلمان برگزار شد. نخستین نشست پارلمان عراق که دو روز پیش در فضایی ملتهب و پرتنش برگزار شد در نهایت با وجود اعتراض بیش از یکصد نماینده و خروج آنها از صحن علنی، به انتخاب هیئت رئیسه منجر شد، اما به نوعی به طولانیتر شدن روند انتخاب دولت آتی در این کشور دامن زد.

اگر ایالاتمتحده به نحوی اقدام به عقبنشینی از صحنه جهانی نماید، پیامدهای آن غافلگیرکننده خواهد بود. روز یکشنبه نخستین جلسه پارلمان عراق به ریاست محمود المشهدانی، رئیس سِنی این جلسه برگزار شد. در فرمان رئیس جمهور عراق آمده است که تمامی نمایندگان پارلمان چهارم (پارلمان دوره گذشته) که تعدادشان به ۳۲۴ نفر میرسد، بازنشسته هستند.بر اساس این گزارش، اولین جلسه نمایندگان پارلمان عراق روز یکشنبه هفته جاری برگزار شد.

در فرمان رئیس جمهور عراق آمده است که تمامی نمایندگان پارلمان چهارم (پارلمان دوره گذشته) که تعدادشان به ۳۲۴ نفر میرسد، بازنشسته هستند. در انتخابات پارلمانی که ماه دسامبر گذشته برگزار شد و در ساختار کابینه بسیار بالا است و دخالت این کشورها در مسائل داخلی عراق سبب شد الحلبوسی به عنوان رئیس پارلمان انتخاب و چارچوب هماهنگی (گروه های شیعه) از فرآیند سیاسی حذف شود.

منابع اعلام کردند که چارچوب هماهنگی شیعیان در عراق پس از مخالفت با انتخاب رئیس جدید پارلمان، در حال بررسی گزینه تحریم روند سیاسی یا پیوستن به اپوزیسیون است. در این بیانیه آمده است: هیئت هماهنگی در حال بررسی تحولات جلسه روز یکشنبه پارلمان و تخلفات صریح قانونی صورت گرفته در آن و نتایج این نشست است که مبتنی بر هیچ یک از قواعد قانونی نبود.

تعداد خانوارهای شهر ۱۸۸ هزار است که ۵۶ درصد از آنها خانواده و ۴۰ درصد مجرد هستند. منابع بدون ابزار متناسب با آنها، فاقد فعلیت و کاربرد است و ابزارهای شناخت نیز بدون منابع معرفتی مناسب فاقد کارآیی خواهد بود. چارچوب هماهنگی شیعیان عراق روز یکشنبه جلسه انتخاب رئیس پارلمان جدید و دو معاون وی را به این دلیل که این عملیات “بدون هیچ مبنای قانونی” و در غیاب محمود المشهدانی، رئیس سنی پارلمان صورت میگیرد، ترک کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق نیوز، شاخوان عبدالله، معاون دوم رئیس پارلمان عراق از حزب دموکراتیک کردستان گفت: جلسه نخست پارلمان جدید بر اساس ماده ۵۴ قانون اساسی عراق برگزار شد و در آن نمایندگان جدید سوگند یاد کردند. وی با تاکید بر اینکه علم حقیقی حاصل ایثار عالمانه است، اظهار داشت: نمیتوان هیچ فرد ایثارگری را یافت که نفس و آموزههای یک عالم او را احیاء نکرده باشد و این مجاهدات علما است که انسانها را میسازد و فرهنگ ایثارگری را منتشر میکند و از سوی دیگر رسیدن یک انسان به جایگاه یک عالم نیز حاصل ایثار و ایثارگری است.

معاون دوم رئیس پارلمان عراق تاکید کرد که جلسه انتخاب هیئت ریاست پارلمان قانونی بود و هیچ گونه نقض و تخلفی در آن صورت نگرفت. باشگاه خبرنگاران جوان- ائتلاف الفتح تاکید کرد امارات و سعودی آنچه را که نتوانستند از طریق نظامی کسب کنند، از طریق سیاسی در نخستین جلسه پارلمان کسب کردند. آنها به دنبال تضمین قانونی هستند که ایالات متحده هرگز از این توافق خارج نخواهد شد -چیزی که بایدن گفته نمیتواند ارائه دهد.

سیاست خارجی محتاطانه و خویشتندارانه اوباما منعکسکننده باور او به محدودیتهای قدرت ایالات متحده و خودداری از بههدررفتن منابع این کشور در مسائلی است که فایده چندانی ندارند. این توافق درست پس از انفجار مهیب بندر بیروت و پیش از انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا به امضا رسید.

تدوین و تبیین سیاست خارجی در هرکشوری حاصل متغیر های متعددی همچون مبانی فکری، ماهیت نظام بین الملل، خصوصیات و نحوه نگرش هیات حاکمه، توانائی های کشور، نیازهای عینی جامعه، متغیرهای جغرافیائی و فرهنگ سیاسی آن است و دیپلماسی یکی از ابزارهای دستیابی به اهداف سیاست خارجی درکنار ابزارهائی همچون ابزار سیاسی، اقتصادی و نظامی محسوب می شود .

مربوط به نیمه دوم است، در نیمه دوم سهم بازار بالا رفت و در نیمه اول چنین نبود بنابراین ما باید همه چیز را در نظر بگیریم یعنی برای وزیر اقتصاد سرمایه گذاری مهم است، برای وزیر اقتصاد پایداری بدهی مهم است، بازار سرمایه برای وزیر اقتصاد مهم است، هزینه مالی تولید برای وزیر اقتصاد مهم است، زمانی که در شرایط رکودی نرخ بهره برداری از ظرفیت پایین است و می خواهم آن را بالا ببرم یکی از راه هایش این است که جریان نقدی cash flow بنگاه اقتصادی تامین شود و لازمه آن این است که هزینه تامین سرمایه در گردش بالا نرود پس بله من کاملا نسبت به نرخ بهره حساس هستم و معتقد هستم کاری که وزارت اقتصاد باید بکند و در دوره ما سعی شد بشود و انشاالله در دوره های بعد باید بشود تحلیل سیستمی راجب به سناریوهای مختلف نرخ چیزهایی است که در اختیار دولت است.

همین امر نسبت قیمت آپارتمان نوساز و کلنگی را به نفع خانههای کلنگی تغییر میدهد. این منبع همچنین گفت که این چارچوب همچنین اقدامات آتی خود در سطوح قضایی و سیاسی درباره خروجی جلسه پارلمان را مورد بررسی قرار میدهد. این هیئت به اعتراض خود نزد دادگاه عالی فدرال برای حل اختلال گسترده در جلسه نخست پارلمان ادامه میدهد.

گرچه هیئت رئیسه پارلمان عراق انتخاب شدهاند، اما بحث معرفی فراکسیون اکثریت و به تبع آن انتخاب نخست وزیر جدید عراق فراینده نفس گیر و طولانی خواهد بود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی الاتجاه، هیئت هماهنگی گروه های شیعی عراق با صدور بیانیه ای خط مشی خود را در قبال حوادث جلسه نخست پارلمان و نتایج آن اعلام کرد.

پایگاه اطلاعرسانی المعلومه عراق با اعلام این خبر افزود: رئیس مجلس در پی حوادثی که در اولین جلسه پارلمان عراق اتفاق افتاد «محمود المشهدانی» نماینده مجلس را به نقض قانون اساسی عراق متهم کرد.

در عین حال، تصمیم ترامپ برای خروج از برجام، آغاز دور جدید تخاصمات بین تهران و واشنگتن بود که با شهادت سردار سلیمانی در فرودگاه بغداد به اوج خود رسید؛ واضح است که هر دوی این اقدامات، رضایتمندی ریاض و تلآویو را در پی داشتهاند. پس از اوجگیری همکاری نظامی، امنیتی و سیاسی ایران و روسیه که از سپتامبر ۲۰۱۵ با ورود روسیه به جنگ داخلی سوریه در کنار ایران؛ شکل جدیتری به خود گرفت، آمریکاییها با نگرانی جدی از همسویی و همکاری تهران و مسکو بیشازپیش درصدد تضعیف و تخریب روابط این دو همسایه بزرگ برآمدند.

دیدگاهتان را بنویسید