ایران – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

ظرفیت رشته پزشکی رشته های گروه پزشکی نظیر : علوم آزمایشگاهی ، دندانپزشکی ، پرستاری ، هوشبری ، فیزیوتراپی ، داروسازی و… وی افزود: در آمریکا بالای 80 درصد پذیرش رشتههای پزشکی از مقطع لیسانس صورت میگیرد. ابراهیمی تاکید کرد : این موضوع باید به صورت علمی ریشه یابی و مرتفع شود، نه از روی احساسات .

رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی ماده واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» را برای اجرا ابلاغ کرد. این درحالی است که تعداد دانشکدههای پزشکی کشور از 27 دانشکده در سال 67 به 50 دانشکده در سال 91 و تعداد تختهای بیمارستانی از 80هزار تخت در سال ۶۷ به 130هزار تخت در سال 91 افزایش پیدا کرده است. در چند سال اخیر با توجه به افزایش تعداد داوطلبان گروه علوم تجربی در کنکور سراسری و افزایش تقاضای جامعه داوطلبان برای قبولی در رشته های دکتری پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، در آستانه کنکور زمزمه هایی مبنی بر لزوم افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی در کشور شنیده می شود. وی یادآور شد: ممکن است نیاز باشد ۱.۱ برابر به ظرفیت اضافه شود اما در عین حال باید تخت آموزشی و تجهیزات آموزشی هم برای تربیت دانشجوی پزشکی اضافه شود.

تقاضا ممکن است همواره وجود داشته باشد اما اینکه چقدر به آن نیاز است، به کارشناسی احتیاج دارد. با توجه به وجود دو سند در حوزه تعیین ظرفیت های علوم پزشکی از جمله سند «آمایش سرزمین سلامت» و سند « توسعه متوازن آموزش عالی علوم پزشکی» که میان دانشگاه های علوم پزشکی به تفاهم رسیده است، ظرفیت رشته های علوم پزشکی تا سال ۱۴۰۸ برای هر کلان منطقه بر اساس نیاز کشور و قابلیت آن منطقه در آموزش پیش بینی خواهد شد. جانداران سرزمین ایران شامل پلنگ ایرانی، خرس، کفتار، گرازهای وحشی، بز کوهی، آهو و قوچومیش است که در کوههای دارای پوشش گیاهی زندگی میکنند.

به نظر میرسد که گونه اومیکرون شدت کمتری نسبت به گونه دلتا دارد، اما با گسترش سویه جدید در سراسر دنیا، شاهد افزایش تعداد کودکان بستری شده در بیمارستانها هستیم. بنابراین کودکان ایمنی کافی در برابر کووید ندارند؛ بر همین اساس رعایت موارد بهداشتی و بهویژه استفاده از ماسک در این گروه سنی نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

تحقیقات در موسسه پزشکی کودکان در امریکا (ای ای پی) نشان میدهد که تماشای تلویزیون در کودکی خطر ابتلای کودکان را به بیش فعالی و عدم توجه و تمرکز در سالهای بعدی زندگی را افزایش میدهد. همچنین آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد سرانه پزشک به بیمار در ایران بین ۱.۷ تا ۱.۹ در هر هزار بیمار است در حالی که استاندارد این عدد در جهان بین دو تا سه است و بدون تغییر در وضعیت ظرفیت پزشکی ایران تا سال ۱۴۰۴ سرانه تعداد پزشک به بیمار ایران برابر با استاندارد جهانی خواهد رسید.

نتیجههای بدست آمده از نمونه آماری نشان میدهد که از میان جمعیت ۱۲۶۵ نفری که مورد آزمایش و تست مجدد کرونا قرار گرفتند، پس از ۶ ماه تنها تست PCR دو نفر از افراد با سابقه ابتلا و دارای پادتن مثبت اعلام شده است. کاملا طبیعی است که برای برخورداری از این خدمات، به دنبال مرکزی مطمئن باشید که ضمن داشتن تجربه و تعهد لازم در این زمینه، خدمات مورد نیاز شما را نیز در سریع ترین زمان ممکن و با هزینهای مناسب، در اختیارتان قرار دهد. وی در این نامه خواستار نگرش علمی و کارشناسی در این مقوله مهم به دلیل نبود ساختارهای آموزشی و تجهیزات بالینی مورد نیاز شد و یادآور شد: یقینا طرح مساله کاملا تخصصی و فنی ظرفیت های دانشجویی پزشکی بدون توجه به زیرساخت های لازم برای آموزش پزشکی از جمله تعداد اساتید و تعداد تخت های بیمارستان های آموزشی و تجهیزات بالینی مورد نیاز، موجب خسارت های جبران ناپذیر به این رشته خطیر خواهد شد.

طاهری نماینده مردم زنجان نیز در گفتوگویی با اظهارنظر درباره افزایش ظرفیت پزشکی، اذعان داشت: مسئله افزایش ظرفیت پزشکی از دو جهت حائز اهمیت است و بنده خواستار این افزایش ظرفیت هستم. در بسیاری از مواقع تقاضا و نیاز در دو جهت مختلف عمل می کنند. میزان تقاضا را با میزان نیاز یکی دانستن یک موضوع کاملا غیرکارشناسی است. برای داشتن یک بارداری ایمن زنان بهتر است از چند ماه قبل از بارداری نوشیدن الکل را متوقف کنند زیرا الکل ممکن است در ابتدای دوران بارداری به جنین آسیب برساند.

در حالی که نمایندگان مجلس بر افزایش ۲ برابری ظرفیت پزشکی اعتقاد دارند، مخالفان می گویند افزایش دانشجوی پزشکی سلامت جامعه را به خطر می اندازد و کمبود پزشک باید با توزیع جغرافیایی تصحیح شود. افزایش ظرفیت پزشکی؛ آسیب یا فرصت؟ گاهی فردی که نابغه ریاضی است وارد رشته پزشکی میشود و با مجموعهای از کتابها و مطالب حفظی روبرو میشود که این موضوع به افراد آسیب روانی وارد میکند.

  • احساس درد یا فشار در پیشانی یا گونه یا اطراف چشم
  • خدمات IT و موبایل
  • آرشیو خبر
  • همایشها و سمینارها
  • شهرخبر – مبتلایان به اُمیکرون تا چند روز ناقل هستند
  • منطقه جغرافیایی

در اولین قدم پس از طرح موضوع دکتر محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در نامه ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مطمئنا افزایش ظرفیت و پذیرش دانشجوی پزشکی بدون تامین ساختارهای لازم موجب کاهش کیفیت علمی و عملی پزشکی کشور و آسیب بیماران و سقوط سطح سلامت در کشور خواهد شد. وی افزود: سازمان نظام پزشکی ، وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به عنوان کارگروه تخصصی باید امکان سنجی لازم را انجام داده و بر اساس معیارهای علمی دقیق مشخص کنند که اگر واقعا نیاز داشته باشیم ، افزایش ظرفیت انجام شود.

0 دیدگاه دربارهٔ «ایران – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد»

دیدگاهتان را بنویسید