ایران – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

اما این نکته که این افزایش ظرفیت باید در طی چه دوره زمانی صورت گیرد، چه برنامهها و پیشبینیهایی برای آن باید صورت گیرد و چشمانداز وضعیت مطلوت چیست، هنوز جوابی به این سوالات داده نشده است. قابلتوجه آنکه وضعیت سرانه پزشک متخصص از این هم فاجعهبارتر است. با توجه به وضعیت ایران از نظر سرانه پزشک در دنیا رتبه ایران در سرانه پزشک در دنیا به نظر میرسد سیاست افزایش سرانه پزشک از طریق افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی راهکار مناسب میباشد. کهنترین سنت ادبی ملی ایران، از زبان اوستایی، زبان مقدس نوشتار اوستا است که از متون افسانهای و مذهبی زرتشتی و آیینهای کهن ایرانی تشکیل شدهاست؛ پیشینهٔ آن به دوران پیش از هخامنشیان میرسد.

زبان رسمی این کشور نیز فارسی است. کمتر از یک دهم جمعیت این کشور نیز به زبان کردی سخن میگویند. مشخص شدن عدد برای این افزایش و همچنین چشم انداز رسیدن به این عدد نیازمند کار کارشناسی است که متاسفانه تا کنون از وزارت بهداشت صورت نگرفته است. قدس آنلاین: در سال ۹۶ جمعیت سالمندی بیش از ۴ میلیون در کشور بوده و این رقم در حال افزایش است که افزایش تعداد تحصیلکردگان در رشتههای مرتبط با سلامت را ضروری کرده است.

تا آنجایی که جمعی از دانشجویان دانشگاه فیلیپین مقابل وزارت بهداشت تجمع کرده و علیه ضیایی شعار دادند. به گزارش عیارآنلاین، دسترسی مناسب به خدمات درمانی و پزشک یکی از مهمترین معیارهای کارآمدی نظام­ های سلامت در دنیا است. در طرحی که نمایندگان مجلس آن را امضا کرده اند آمده است: «طبق گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی سرانه پزشک در ایران به ۱.۶ پزشک به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت برآورد شده است، این در حالی است که این شاخص در کشور قطر ۷.۸ و در کشور یونان ۶.۲ و در کشور یمن ۵ و در کشورهای پیشرو در حوزه سلامت مابین ۳ تا ۵ پزشک و این شاخص در بسیاری از کشورهای دنیا عموما بیش از ۲ است.  در نظام سلامت کشور ما آموزش پزشکی، استخدام و به کارگیری پزشکان، ارائه خدمات درمانی و سیاستگذاری آموزش پزشکی و ارائه خدمات به وزارت بهداشت واگذار شده است که این موضوع نوعی انحصار ایجاد کرده است.

سازمان نظام پزشکی، مجلس شورای اسلامی(به خصوص اعضای کمیسیون بهداش و درمان) و وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی ذینفعانی هستند که به این موضوع واکنش نشان دادهاند و به ترتیب میتوان گفت بیشترین اثرگذاری را بر موضوع دارند. در جواب آن باید گفت با نگاهی گذرا به سرانه پزشکان در کشورهای مختلف جهان و منطقه میتوان تفاوت آشکار بین سرانه ایران و آنان را دید. تبصره 3 الحاقي (الحاقي 04ˏ10ˏ1370)- به منظور جبران كمبود نيروي انساني و بكارگيري هر چه سريعتر كادر مورد نياز از افراد ارزشيابي شده فوق و يا افراد ديگر به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اجازه داده ميشود كه فارغالتحصيلان گروه پزشكي و پيراپزشكي و بهياري و پرستاري و مامائي را تا تعيين تكليف آنها از طرف گزينش به كار گمارد و چنانچه پس از يكسال از شروع كار آنها نظريهاي دال بر عدم صلاحيت آنها اعلام نگردد به استخدام قطعي آنان اقدامشود.

تبصره ۴: سازمان سنجش آموزش کشور موظف است هر ساله قبل از انتشار دفترچه کنکور سراسری، گزارشی از این افزایش ظرفیت در رشتههای مزبور را به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اعلام کند. در حال حاضر در کشور شاخص تعداد پزشک عمومی، متخصص و داروساز ۱.۶ به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت است.  درمورد مسئله آموزش پزشکی، به نظر نمیرسد مشکل کمبود ظرفیت و زیرساخت قابل توجه باشد زیرا همان طور که گفته شد تعداد دانشگاههای علوم پزشکی در سه دهه گذشته افزایش چندبرابری داشته است در صورتی که ظرفیت پزشکی تغییر قابل توجهی نداشته است. خبرگزاری تسنیم: ضیایی در زمان معاونت خود علیرغم مخالفت بسیاری از نمایندگان مجلس شواری اسلامی، از همان ابتدا سیاست کاهش ظرفیت دانشگاهها را دنبال میکرد، و توانست در دوره خود کاهش چشمیگری در میزان پذیرش دانشگاهها بدهد.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی، رادیو و تلویزیون، دولتی بوده و راهاندازی شبکههای رادیویی و تلویزیونی خصوصی، مغایر این اصل دانسته میشود. ↑ «قانون اساسی جمهوری اسلامی بر قوانین سایر کشورها برتری دارد- اخبار سیاسی – اخبار تسنیم – Tasnim». با وجود آنکه سواد اساسی در سالهای پس از انقلاب ۱۳۵۷ به میزان قابل توجهی افزایش یافتهاست، رسانههای دیداری و شنیداری، بسیار اثرگذارتر از رسانههای چاپی هستند؛ به ویژه در مناطق روستایی ایران. آيا احتمال ابتلای شديدتر بهبوديافتگان به کرونا وجود دارد؟ در نتیجه این بررسی دریافتند که تنها چهار نفر، یعنی ۰.۳ درصد افرادی که دوباره به کرونا مبتلا شده بودند، به شدت بیمار شدند؛ این در حالی است که این رقم در عفونت اولیه ۲.۵ درصد بود. ظرفیت پذیرش رشته های علوم پزشکی رشته داروسازی در دوره های مختلف در ادامه بیان شده است.

در واقع صرفاً کمتر از 5/1درصد از متقاضیان ورود به رشتههای پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی موفق میشوند؛ روند افزایش متقاضیان شرکت در آزمون تجربی از 42درصد در سال 91 به 63درصد در سال 97 رسیده است اما ظرفیت پذیرش رشته پزشکی در مدت مشابه تنها 12درصد رشد داشته است. همچنین باید توجه داشت در همین بازه زمانی بیش از 50 هزار نفر از پزشکان فعلی از چرخه خدمت خارج میشوند.  پزشکان درکشور نقش درمانی غیرفعال دارند در حالی که در دنیا پزشکان نقش بهداشتی و درمانی و یا به عبارت بهتر نقش حفظ سلامت به صورت فعال ایفا میکنند. همین موضوع مجددا بحث کمبود یا اضافه بودن پزشک ها مورد بررسی قرار گرفته است. در شروع کار حدود ۵۰ هزار مبتلا در روز، ۷۰۰ مرگ و میر و حدود ۸۰۰۰ بستری در آی سی یو داشتیم؛ یک فاجعه ملی در موج پنجم مشاهده کردیم و این موضوع به بنده و همکارانم نشان داد که اولویت اول ما مبارزه با کرونا است.

باشگاه خبرنگاران جوان همدان-«بهرام عیناللهی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سرلشکر پاسدار «حسین سلامی» فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اهدا لوحی از «علیرضا قاسمی فرزاد» استاندار همدان برای اجرای موفقیتآمیز طرح بسیج ملی شهید حاج قاسم سلیمانی در این استان قدردانی کردند. اخیرا شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصوبه وزارت بهداشت را ملزم کرده است با افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در سه رشته مهم پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، بخشی از این ظرفیت را به پذیرش از دانش آموختگان دوره کارشناسی اختصاص دهد.

همچنین در فاصله برگزاری آزمون و اعلام نتایج کنکور سراسری می توانید از نرم افزار تخمین رتبه کنکور سراسری هیوا استفاده کرده و شانس قبولی خود را پیش از اعلام نتایج کنکور بسنجید . بدیهی است این مسئله که ظرفیت در دانشگاهی اعلام و در جایی دیگر این ظرفیت به تدریج به صورت دستوری چند برابر شود شایسته دانشگاه نیست. در این باره آقای عباسپور رئیس کمیسیون آموزش در سال ۸۵ اینگونه میگوید: از آن جا كه دانشگاههاي علوم پزشكي از حدود 16 دانشگاه در سال 74 به حدود 48 دانشگاه در سال 88 افزايش يافته است، براي كميسيون آموزش و تحقيقات قابل قبول نيست كه ظرفيت پذيرش در دانشگاههاي علوم پزشكي از سال 74 كمتر شود و در سال 88 با وجود سه برابر شدن واحدهاي اين دانشگاه، پذيرش دانشجو در رشتههاي پزشكي، دندانپزشكي، داروسازي كمتر از سال 74 باشد.

  • گلاب یکچهارم پیمانه
  • انجام چکاپهای واژینال
  • شهرخبر – علل پف صبحگاهی چشم چیست؟
  • سابقه خانوادگی
  • آرد برنج دو قاشق سوپخوری
  • یک لیوان سرکه ی طبیعی (خانگی)
  • صفحه اصلی وبدا

با این وجود بررسی دفترچه کنکور سراسری از زمان تصویب سند درمان ۱۴۰۴ تا امروز نشان می­دهد که بر خلاف ادعای مسئولین وزارت بهداشت ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته پزشکی افزایشی نداشته و تقریبا ثابت مانده است. این پیش فرض در حالتی است که از رشد جمعیت صرف نظر شده و حذف پزشکان از نظام سلامت به دلیل کهولت سن یا مرگ و میر در نظر گرفته نشده است. لذا پراکندگی پزشکان در سطح کشور خود عامل دیگری است که نیاز کشور را به پزشک بیش از پیش نمایان میکند. با سقوط نظام پهلوی، روند مصادره و تعطیلی واحدهای نوین صنعتی، خدماتی و کشاورزی، تا از کار انداختن بخش نوین اقتصاد این کشور ادامه یافت و جایگاه پیشین ایران در جهان، از دست رفت.

دیدگاهتان را بنویسید