باید به همه جناحها احترام کنیم

پایگاه خبری “مدرن دیپلماسی” در گزارشی، ضمن پرداختن به آخرین تحولات مرتبط با معادله هستهای ایران، به ارائه یک پیشنهاد جهت تامین یکی از درخواستهای اصلی ایران در چهارچوب مذاکرات مذکور یعنی ارائه تضمین از سوی دولت بایدن مبنی بر اینکه هیچ دولت دیگری در این کشور، در آینده همچون دولت ترامپ از برجام خارج نخواهد شد، پرداخته است. در این راستا است که آمریکا در کشاکش هرج و مرج داخلی، مقاومت نیروهای شبه نظامی و شبه مردمی در برابر نیروهای ائتلاف، دخالت و حساسیت های عموم دولت های منطقه، کار سنگین دولت- ملتسازی را از طریق شرکت گروههای نژادی و زبانی و ساختارهای حکومتی، تدوین قانون اساسی، تشکیل مجمع ملی، آموزش پلیس و تشکیل مجدد ارتش، برگزاری انتخابات و غیره به پیش می برد (Nasr, 2006 July/ August). اینطور به نظر میرسد که خواسته اصلی و مرکزی دولت جدید ایران، لغوِ تحریمهای راهبردی علیه تهران در حوزههایی نظیر تجارت آزادِ صادرات نفت ایران و نقل و انتقال پولهای ایران از بانکهای خارجی و همچنین اعطای این تضمین از سوی دولت بایدن است که دولتهای آتی آمریکا همچون دولت ترامپ، به صورت یکجانبه و مجددا از برجام خارج نخواهند شد.

در مجموع به نظر می رسد که دولت ملت سازی ذیل مدل آمریکایی در دو کشور افغانستان و عراق چندان موفقیت آمیز نبوده است. اول بهتره آدم یک انسان متفکر و منصف و شرافتمند باشه تا یه بازیگر ، چرا به راحتی این اجازه رو بخودتون میدین که به شهید محسن فخری زاده ، این شخصیت بزرگی که برای کشورش جانفشانی کرده توهین کنید براستی چرا ؟ همان طور که ذکر گردید دولت- ملتسازی از بالا به پایین زمانی شکل میگیرد که یک بازیگر مرکزی که دارای قدرت فراگیری در نظام بینالملل می باشد از قابلیت و اراده لازم برای مداخله در کشورهای ضعیف و دولت های شکست خورده می باشد، در جمع بندی اقدامات آمریکا برای دولت- ملتسازی در کشورهای عراق و افغانستان باید گفت که در آمریکا آنچنان که انتظار آن را داشته است، نتوانسته به اهداف خود و ایجاد دولت ملت های مورد نظر خویش دست یابد و موفقیت های لازم را به دست نیاورده است. در حالی که تلاش آمریکا برای شکل دادن به روند دولت – ملتسازی مدرن و سکولار در افغانستان با ارزش های فرهنگی، مذهبی و قبیله ای و قومی افغانستان در تضاد قرار میگیرد. در ادامه با ما همراه باشید تا به تاریخچه خانه تاریخی خاتمی، معرفی معماری ، موزه رجال و مفاخر اردکان که در این خانه در معرض نمایش گذاشته شده است، مکان و آدرس دقیق خانه و ساعات بازدید و هزینه بلیط ورودی آن بپردازیم.

حسین امیرعبداللهیان نیز در جریان یک مقاله که آن را به صورت اختصاصی برای روزنامه روسیِ “کُمرسانت” نوشته بود تاکید کرد که “جمهوری اسلامی ایران قصد دارد تا تلاشهای دیپلماتیک خود را تا لغو کامل تحریمهای آمریکا علیه ایران، همچنان ادامه دهد”. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روزنامهها در لابهلای گزارشها و سرمقالهها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که در ادامه به آنها اشاره میکنیم. این گروه تأکید دارند بدون شک نمیتوان دیدار این سه نفر که از سران جناحهای مختلف هستند را یک دیدار معمولی تلقی کرد و این دیدارها را اولین کنشهای جدی جبهه اصلاحات است. با توجه به این که دولت- ملتسازی مدل آمریکایی چندان قرین موفقیت نبوده است شاید بهتر باشد که در کنار آن از مدل دولت- ملتسازی اروپایی نیز توامان استفاده شود تا زمینه های لازم برای موفقیت دولت- ملتسازی فراهم شود. بنابراین با توجه به آنکه در آغاز هزاره سوم و بعد 11 سپتامبر 2001 و حمله آمریکا به افغانستان چشم اندازی از تحولات و تغییر موازنه نیروها آغاز شده است، لیکن هنوز این تغییر نیز نتوانسته است چهره ای کاملاً جدید از این کشور را ارائه نماید.

مجلس شورای اسلامی نیز در راستای پیادهسازی اهداف بیانیه گام دوم انقلاب، آمادگی خود را برای همکاری همهجانبه با دولت منتخب ملت، اعلام می دارد و امید جدی دارد که در سایۀ همافزایی قوۀ مجریه و قوۀ مقننه، فصل جدیدی از مدیریت انقلابی و جهادی برای حل مشکلات مردم آغاز شود. با توجه به تمام تلاشهای صورت گرفته توسط آمریکا برای دولت- ملتسازی آمریکایی در افغانستان اما آن چه مسلم است تداوم مقاومت چریکی طالبان در مقابل نیروهای ناتو و آمریکا علی رغم هزینه های سنگین انسانی و مالی که آمریکا و ناتو در افغانستان انجام داده اند، امکان در هم شکسته شدن ساختار قبیله ای، قومی و مذهبی افغانستان در کوتاه مدت و میان مدت را منتفی می سازد و تلاش آمریکا برای شکل دادن به روند دولت – ملتسازی مدرن افغانی و دولت مرکزی قدرتمند مورد نظر آمریکا در افغانستان در شرایط کنونی با موفقیت کامل روبه رو نخواهد شد. در عراق هم میتوان این موارد را موانع اصلی دولت- ملتسازی دانست: قوی تر بودن منافع گروه ها از منافع ملی که موجب شده آرای مردم بر همین اساس باشد، اختلافات مذهبی و تاثیر کشورهای همسایه بر گروه ها و اقوام داخلی این موارد در دو کشور موجب شده است تا دولت- ملتسازی در افغانستان و عراق موفقیت چندانی کسب نکند.

دیدگاهتان را بنویسید