بررسی تاثیر گسترش منابع گازی نامتعارف بر تولید گاز طبیعی ایران: رویکرد پویاییشناسی سیستم

نتایج بدست آمده بر آن دلالت دارد که شوک­های درآمدی نفت بر رشد اقتصادی کشورهای عضو اوپک (بدون احتساب بخش نفت) اثرات قوی و معنی­داری دارد، به­طوری­که اثر شوک­های منفی به مراتب بزرگتر و پایدارتر از شوک­های مثبت است. برای این منظور می­توان اثرات شوک­های نفتی را از سه کانال طرف تقاضا، طرف عرضه و رابطه مبادله مورد تحلیل قرار داد. با وجود این موارد، هیچ تولیدکننده بزرگ و دولتی نمیتوانند دخالت و میزان تقاضا، عرضه و قیمت کالاها و خدمات را کنترل کنند.

لازم به توضیح است كه شرکت بهره¬برداری نفت وگاز گچساران مسئولیت تولید از18 میدان مجموعاً با654 حلقه چاه، 10 واحد بهره¬برداری، 3 کارخانه نمکزدایی، 11 ایستگاه تقویت فشار و تزریق گاز، 3 مجتمع بزرگ گاز و گاز مایع شامل کارخانه گاز و گازمایع900 پازنان2 و پالایشگاه¬های گاز و گاز مایع1200 گچساران و 1300 بی بی حکیمه، سیستم تولید و تزریق گاز پازنان/گچساران، سیستم گاز آغار و دالان و حدود 6247 کیلومتر خط لوله 4 تا 42 اینچ را برعهده دارد.

تخمین شرکت کپلر این است که ایران در سال ۲۰۲۱ دو برابر سال ۲۰۲۰ نفت صادر کرده و چین بزرگترین خریدار نفت ایران در این دوره بوده است.

کلیه میادین گازی ایران، مانند کلیه میادین نفتی، متعلق به شرکت ملی نفت ایران است و این شرکت از طریق شرکتهای تابعه خود وظیفه استخراج گاز را برعهده دارد، که پس از تولید، در اختیار شرکت ملی گاز ایران جهت توزیع، قرار میگیرد. ضمن آنکه باید توجه داشت که میزان کنونی سوآپ میان طرفین چندان چشمگیر نیست؛ اما در صورتیکه همکاریهایی از این دست گسترش پیدا کنند، همچنین واردات گاز این فرصت را در اختیار ایران قرار میدهد تا در زمینه تامین گاز موردنیاز کشور بسیاری از مشکلات را حل کند و از تولید داخلی مازاد بیشتری بهره ببرد و فروش گاز به مشتریان کنونی یا مشتریان احتمالی در آینده را افزایش دهد و از مواهب اقتصادی آن بهره ببرد.

ایران بزرگترین دارنده ذخایر گازی و چهارمین دارنده ذخایر نفتی دنیا به شمار می رود که در صورت تجمیع ذخایر نفتی و گازی جایگاه نخست دنیا را در اختیار دارد. در این مطالعه سعی شده است تا دورنمایی از چنین وضعیتی با تأکید بر منابع گاز متعارف ایران صورت پذیرد. تفاوت کل تقاضای گاز جهان و تولید گازهای نامتعارف، میزان تقاضای گازهای متعارف را به دست میدهد.

تاسيسات دريايي اين فاز در فاصله حدود ١٠٥ كيلومتري از ساحل بندر عسلويه قرار دارد و شامل؛ دو سكوي توليد با 12 حلقه چاه، يك سكوي فرآورش، يك سكوي مسكوني براي اسكان 92 نفر، مشعل، خط لوله زير دريايي 18 اينچ به طول تقريبي 5/5 كيلومتر جهت انتقال گاز از سكوي توليد به سكوي فرآورش، خط لوله 32 اينچ زير دريايي به طول 105 كيلومتر جهت انتقال گاز و ميعانات گازي به پالايشگاه ساحلي و خط لوله 30 اينچ صادرات ميعانات گازي به طول 3 كيلومتر و ترمينال گوي شناور (SBM) ميباشد.

همچنین نتایج کار نشان می­دهد که در رژیم 1 اثرگذاری کوتاه­مدت و بلندمدت قوی­تر ولی در طول زمان زودگذر می­باشد ولی در رژیم 2 اثرگذاری کوتاه­مدت و بلندمدت ضعیف­تر ولی مزمن­تر است.

بازار از مجموعهای از «خریداران» (Seller) و «فروشندگان» (Buyer) تشکیل شده است که در اقتصاد آنها را «عامل اقتصادی» (Agent) مینامند.

درواقع، به علت بیرقیب بودن فرد یا شرکت عرضهکننده انحصاری کالاها و خدمات، آنها قیمتی بالاتر از قیمت تعیین شده در بازار رقابتی را برای کالای خود تعیین میکنند. شرکت در زمان بالاتر بودن قیمت از هزینه کل متوسط، سودده است. از این سال به بعد، شکاف موجود تا سال 1414 در حال کاهش است.

بهطور کلی میتوان، برآیند پیشبینیها در مورد سال آینده میلادی را بین ۷۰ تا ۸۰ دلار بر بشکه در نظر گرفت که در این صورت، نفت ۶۰ دلاری با توجه به شرایط تحریمی سطحی حداقلی اما معقول بهحساب میآید. هماکنون ظرفیت تولید گاز طبیعی شرکت ملی نفت ایران بهطور متوسط ۸۳۰ میلیون متر مکعب در روز میباشد، که ۷۰ میلیون متر مکعب در روز به نیروگاهها و صنایع داخلی، ۱۳۰ میلیون متر مکعب در روز جهت تزریق به مخازن نفتی، ۳۰ میلیون متر مکعب در روز جهت صادرات به کشورهای همسایه و باقیمانده آن به مصارف خانگی اختصاص دارد.

درآمد کل خانوارها از درآمد نیروی کار ، اجاره سرمایه منهای هزینه مربوط به تغییرها در نرخ بهرهبرداری از ظرفیت سرمایه و سودهای تقسیمشده بنگاههای تولیدکننده کالاهای واسطهای به دست میآید. خانوارها ثروت مالی خودش را به صورتهای پول نقد و اوراق مشارکت نگهداری میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید