خبر جدید رئیس کل بانک مرکزی درباره وام بدون ضامن

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ابوالفضل فلاح درباره عرضه املاک شهرداری در بورس کالا گفت: بحث اساسیتر این است که شهرداری تهران را به لحاظ تامین مالی و شفافیت به سمت بازار سرمایه میبریم. اخیراً نیز مصوبهای درباره افزایش سرمایه بانکها داشتیم تا بتوانیم این امر تقویت شود. یعنی افزایش ۴۰ درصدی نسبت به سال ۹۹ برای آنهایی که بیشتر از ۲۵ و ۲۳ سال سن دارند. برای بقیه زوجها که از فروردین ۹۷ تاکنون وام ازدواج دریافت نکردهاند، هر کدام ۷۰ میلیون تومان و در مجموع ۱۴۰ میلیون تومان وام ارائه میشود. نکته: در تمامی آیتمهای بالا، در صورتیکه یکی از زن و شوهر یا هر دو، ایثارگر (یعنی جانبازان، آزاده و فرزندان آنان و فرزندان شاهد) باشند، مبلغ وام ازدواج ۲ برابر میشود. وی با بیان اینکه بازپرداخت این تسهیلات سه ساله است، گفت: نرخی که در نظر گرفته ۱۸ درصد است، اما اگر مصرف کننده آخر هر ماه تسویه کند، هیچ سودی از او هم گرفته نمیشود. در این طرح به ازای هر ۲۲۳ میلیون ریال در میانگین، پس از سه ماه برای اولینبار یک برگ اوراق گواهی حق تقدم به مشتری تعلق میگیرد. بخش دیگری از مصوبه بانک مرکزی که در جلسه شورای پول و اعتبار عصر روز سه شنبه 5 مردادماه به ریاست دکتر کمیجانی، رئیسکل بانک مرکزی به تصویب رسید، سقف فردی وام های قرضالحسنه اشتغالزایی و کارآفرینی (اعم از مشاغل خانگی، افراد تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) و بهزیستی، ایثارگران و …) را به 100 میلیون تومان افزایش داد.

در مراکز استانها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت هم زوجها میتوانند ۳۲۰ میلیون تومان و افراد ۱۶۰ میلیون تومان اوراق تسهیلات مسکن خریداری کنند که البته علاوه بر این مبالغ، وام ۸۰ میلیون تومانی جعاله هم به زوجین و افراد متقاضی وام در مراکز استانها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تعلق میگیرد. موسوی با اشاره به متغیر بودن میزان اقساط تصریح کرد: ارزش کارتهای اعتباری ۵۰ یا ۶۰ درصد میزان دارایی سهام عدالت افراد است و سازمان بورس میتواند آن را به عنوان وثیقه بگذارد، از این رو پرداخت این تسهیلات نیاز به ضامن ندارد. آنچه در جزيیات است و اختلاف دیدگاهی است که مسلما طبیعی است، اما در مسائلی مانند سپردهگیریها و اعطای تسهیلات مسئله ربوی بودن به طور جدی و به صورت علمی وجود دارد. امروزه مزیت سازمان ها برای پیشیگرفتن از یکدیگر نه در به کارگیری فناوری جدید، بلکه در بالا بودن اعتماد به نفس و میزان تعهد کارکنان به اهداف سازمانی نهفته است. 3- اصل و کپی صفحات سند (در اسناد دفترچهای تهیه کپی از صفحه اول نقل و انتقالات در صورت خالیبودن هم الزامی است.

اصل و کپی سند ازدواج را به همراه داشته باشید. همچنین برای دریافت وام کمتر از ۲۰ میلیون تومان می توانید ضامن رسمی ارائه کنید ولی اگر می خواهید بیش از ۲۰ میلیون تومان وام بگیرید، لازم است تا سند خانه را در رهن بانک بگذارید. اگر قرارداد اختیار معاملهای در یک روز معاملاتی معامله شــود، قیمت پایانی قرارداد اختیار معامله، میانگین وزنی قیمت معاملات انجام شده طی آن روز معاملاتی اســت، ولی اگر در آن روز معاملاتی، قراردادی معامله نشود، قیمت پایانی قرارداد اختیار معامله در روز کاری قبل بهعنوان قیمت پایانی در نظر گرفته خواهد شد که در صورت عدم انجام معامله بهصورت متوالی در آن نماد، این روند (استفاده از قیمت پایانی روز قبل) حداکثر تا دو روز کاری ادامه خواهد داشت، پسازآن، بورس قیمت پایانی قرارداد اختیار معامله را براساس قیمت پایانی قراردادهای زیرگروه هم ماه آن نماد یا بهصورت تئوریک محاسبه میکند. مثلا اگر آقا داماد ۲۵ سال سن داشت و در محدوده وام قرض الحسنه ازدواج ۱۰۰ میلیونی بود ولی عروس خانم ۲۴ سال، در کل به زوج محترم قصه ما، ۱۷۰ میلیون وام ارائه میشود.

وامهای مسکن به دو گروه کل تقسیم میشود. همچنین شاخص کل فرابورس(آیفکس) ۱۷۳ واحد بالا آمد و در سطح ۱۷ هزار و ۵۲۹ واحد قرار گرفت. همچنین اگر خانهای قبلا وام مسکن دریافت کرده است نمیتوانید مبلغ وام جدید را برای آن خانه اعمال کنید و در واقع اگر شما مثلا برای خرید خانه خود ۲۴۰ میلیون تومان وام گرفتهاید نمیتوانید مبلغ وام را به ۴۸۰ میلیون تومان افزایش دهید و این وام فقط برای خرید خانه جدید پرداخت میشود. اینکه فرد متقاضی قبلاً ازدواج کرده باشد برای دریافت وام معیار نیست، اگر فردی در ازدواج قبلی خود وام نگرفته باشد هنوز مشمول دریافت وام است. عباس معمار نژاد تصریح کرده بود: بانکهای ملی و تجارت به صاحبان سهام عدالت کارت اعتباری میدهند. موسوی با بیان اینکه برای دریافت کارت اعتباری و استفاد از این تسهیلات، نیاز به مراجعه حضوری به شعب بانکها نیست، تصریح کرد: متقاضیان در بانک ملی از طریق سامانه ایوا و در بانک تجارت از طریق سامانه زمرد اقدام کنند. از مهمترین شرایط متقاضیان دریافت وام این است که فرد متقاضی پیشتر از تسهیلات قرضالحسنه ازدواج استفاده نکرده باشد. اقساط وام جدید مسکن تقریبا سنگین است و زوجینی که وام ۴۸۰ میلیون تومانی دریافت میکنند، باید ماهانه حدود ۶ میلیون و ۶۶۱ هزار تومان برای وام ۴۰۰ میلیون تومانی و ۲ میلیون تومان در ماه بابت وام جعاله اقساط پرداخت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید