دردسرهای «وام بدون ضامن»/ بازنشستگان را سر ندوانید

۶- مبلغ وام 70 میلیون ریال معادل 7 میلیون تومان میباشد و باز پرداخت مطابق مقررات بانک میباشد. به گزارش تجارتنیوز، بانک مرکزی با صدور بخشنامهای اعلام کرد که با تصویب کمیسیون اعتباری این بانک، بانکها و موسسات اعتباری میتوانند براساس ارزیابی و اعتبارسنجی مشتریان خود، نسبت به تخصیص اعتبار تا سقف مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان در قالب کارت اعتباری مرابحه اقدام کنند. رئیس جمهور پس از انتخاب رئیس کل جدید بانک مرکزی با تأکید بر اینکه نقش بانک مرکزی درحفظ ارزش پول ملی و کنترل تورم بسیار اساسی است، گفت: بانک مرکزی باید به صورت جدی بر عملکرد بانکها نظارت دقیق و نه نظارت توصیهای داشته باشد. فرارو- احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در پاسخ به سؤالی در خصوص انتخاب رئیس کل جدید بانک مرکزی با اشاره به اینکه به لحاظ قانونی، وظیفه معرفی رئیس کل بانک مرکزی بر عهده وزیر اقتصاد و صدور حکم آن بر عهده رئیس جمهور است، گفت: گفتگوهایی در این ارتباط انجام شده و نتیجه آن، در هفتههای آینده اعلام خواهد شد.

اکنون که دولت سیزدهم در حال معرفی کابینه خود است، انتظار می رود سکانداران اقتصادی کشور به ویژه وزیر اقتصاد و ریاست سازمان بورس تلاش خود را در بازگشت اعتماد مردم زیان دیده به بورس به کار بگیرند تا شاهد رویدادهایی مانند سال گذشته که نتیجه آن صرفا، برد دولت و حقوقی ها و باخت مردم بود، نباشیم. 1- طبق ماده (6 (قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، معادل ده درصد(10%) از مالیات بر درآمد حاصل از فروش کالاهایی که در بورسهای کالایی پذیرفته شده و به فروش می رسد و ده درصد(10%) از مالیات بر درآمد شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بورس های داخلی یا خارجی پذیرفته می شود و پنج درصد(5 % ) از مالیات بر درآمد شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بازار خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته می شود ، از سال پذیرش تا سالی که از فهرست شرکت های پذیرفته شده در این بورس ها و یا بازارها حذف نشده اند با تایید سازمان بورس و اوراق بهادار بخشوده می شود. در چند سال پیش بهره وام ها بسیار کم بود به همین دلیل برای افراد گرفتن وام بسیار به صرفه بود و افراد تشویق می شدند که وام بگیرند و تعداد این افراد روز به روز بیشتر می شد .

مهر ضمن کاهش مبادلات نقدي، مشتريان بانک را از نقل و انتقال فيزيکي پول نقد بي نياز نموده و علاوه بر صرفه جويي بسيار در وقت مشتريان، موجب کاهش الزان مراجعه خضوري به شعب شده است. شروع دوره جدید کاری بانک مرکزی در شرایط سخت اقتصادی کشور از یکسو و ضرورت سیاستگذاری صحیح پولی و مالی به دور از تأثیرپذیری بیرونی از سوی دیگر موجب شده انتخاب رئیس بانک مرکزی از حساسیت بالایی برخوردار باشد. بانکداری در جهان زمانی آغاز شد که داد و ستد و مبادله کالا( غیر از مبادلات جنس به جنس ) بین مردم شروع و حتی با گسترش تجارت پیش از آنکه پول به مفهوم جدید مورد استفاده قرار گیرد نیاز به خدمت موسسات بانکی محسوس تر گشت و احتیاج به یک وسیله پرداخت سنجش ارزش ها و به ویژه وصول مطالبات از مشتریان دور و نزدیک با وجود خطرات ناشی از نقل و انتقال پول ایجاب می کرد که این فعل و انفعال توسط موسساتی بنام بانک انجام گیرد . برخی موسسات دیگر نیز با هدف خدمت رسانی به مردم و ایجاد مسیر آسان تر برای دریافت وام، تاسیس شده اند و آگهی های لازم در رابطه با شرایط وام و چگونگی فرایند خرید وام را در اختیار مشتریان خود، قرار می دهند.

ساناز صمدی تحلیلگر بازار سرمایه نیز معتقد است: قرارداد کشف پریمیوم در بورس کالا، راهکاری مفید برای هج کردن ریسک های متحمل بر مصرف کننده و تولیدکننده یک کالای خاص است. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سوم شهریور امسال مجلس شورای اسلامی از میان 19 وزیر پیشنهادی، به 18 وزیر رای اعتماد داد و در همان روز همه وزرای اقتصادی دولت مشخص شدند؛ بعد از استقرار وزرا در دولت، فقط یک حلقه مفقوده از تیم اقتصادی دولت باقی ماند و آن هم تعیین رئیس کل بانک مرکزی بود. تجار نخستین مخالفان سلطۀ اقتصادی و سیاسی دولت­های روس و انگلیس و طراحان اقتصاد ملی با تکیه بر منافع جمعی در لوای تأسیس بانک ملی بودند و با توجه به اینکه در مجلس اول از قدرت بیشتری برخوردار بودند، به تنویر افکار عمومی و تحریک دیگر نمایندگان پرداختند. نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: با انتخاب رئیس جدید بانک مرکزی انتظار داریم پس از مهار نسبی طغیان کرونا، طغیان قیمتها نیز مهار شود. به گزارش ایسنا، علی بابایی کارنامی نماینده مردم ساری در مطلبی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: “با انتخاب رئیس جدید بانک مرکزی و تکمیل شدن تیم اقتصادی دولت، انتظار داریم پس از مهار نسبی طغیان کرونا، طغیان قیمتها نیز مهار شود. دولت در این زمینه روی کمک بهارستان قطعا حساب کند.” بر اساس این گزارش، علی صالح آبادی امروز (چهارشنبه) با پیشنهاد احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی – و رای اعتماد هیئت وزیران به عنوان رئیس کل بانک مرکزی انتخاب شد.

دیدگاهتان را بنویسید