«روحانی واقعا رئیسجمهور بدشانسی بود

ترامپ همواره میگوید که به واسطه قوانین منسوخ شده مالی کارزار انتخاباتی، تا بعد از انتخابات میاندورهای کنگره، نامزدی برای انتخابات ریاستجمهوری ۲۰۲۴ آمریکا را اعلام نمیکند، اما آن طور که در این گزارش آمده است به نظر میرسد که چالشهای متعدد دولت بایدن از جمله همهگیری کرونا، اوکراین، تورم سرسام آور و دیگر معضلات، جایگاه ترامپ را برای شرکت در انتخابات ریاستجمهوری بعدی آمریکا تقویت میکند.

وی اظهار داشت: دولت در حال حاضر برای ایجاد اشتغال آموزشهای حرفهای را تقویت و پشتیبانی، زمینههای کار و اشتغال را معرفی و تسهیلات و یارانهها را اعطا میکند. وی گفت: اگر در سال ۱۹۹۳ و در زمان انعقاد پیمان اسلو گفتم این قرار داد ظالمانه است ولی اجرا نمی شود.

وی همچنین به جنایات جنگی و ضدبشری و نسل کشی های رژیم صهیونیستی در حق مردم … دولت اردوغان عملاً سال ۲۰۲۲ میلادی را به سال عادی سازی روابط تبدیل کرده و آن چه در دستور کار وزارتخانه تحت امر مولود چاووش اوغلو قرار گرفته، عبارتند از: ۱.تلاش برای عادی سازی رابطه با مصر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، ارمنستان و رژیم صهیونیستی.

واقعیت این است که تلاش برای عضویت اوکراین در ناتو و همچنین افزایش حمایت نظامی ایالات متحده از اوکراین، موضوعاتی هستند که توجه مسکو را به سوی خود جلب کرده اند. پس از آن، اگرچه روسیه به طور رسمی این ساختارها را به رسمیت نشناخت، اما از بسیاری جهات از آنها حمایت کرد و هر دو را به خود وابسته کرد.

۴.تداوم انتقال گاز روسیه و جمهوری آذربایجان از طریق دو خط تاناپ و ترک استریم به اروپا. در نتیجه این اقدامات، منطقه از نظر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی با روسیه یکپارچه شد. دو طرف در این دیدار بر گسترش همکاریهای اقتصادی و سیاسی به ویژه در عرصه ترانزیت کالا و مبارزه با تروریسم تأکید کردند. محمد کوچاک از تحلیل گران موسسه مطالعات سیاسی اقتصادی (SETAV) نزدیک به اتاق فکر حزب حاکم ترکیه، در مورد انتقال نیروهای نظامی روسیه به مرز اوکراین نوشته است: «تجمع نیروهای نظامی روسیه در مناطق مرزی اوکراین و رویارویی لفظی و سیاسی متقابل دو کشور، احتمال جنگ را به ذهن متبادر کرد.

پس از تنشهای بین دو کشور در سال ۲۰۱۴ آغاز شد، اوکراین یک پیشرفت جدی در نوسازی نظامی ایجاد کرد. ۶.تداوم حمایت از تاتارها و آبخازیا. به استثنای مناطقی در شمال غرب سوریه که در اختیار جبههالنصره و سایر گروههای تروریستی تحت حمایت ترکیه است، سایر مناطق آزاد شده و به کنترل دولت سوریه درآمده است. حال اینکه ابزار رسانه در اختیار دولت هست و برخی خبرگزاریها اجازه انتشار یک خبر انتقادی از دولت را ندارند.

دولت همه تلاشش این است که حداکثر استفاده را از این دوره چهارساله برای خدمت به مردم بکند، شاید برای اولین بار در جمهوری اسلامی ایران، من در روز تحلیف، دولت را به مجلس معرفی کردم و برای رأی اعتماد اسامی را در اختیار مجلس شورای اسلامی گذاشتم، این به آن معناست که، دولت تلاش میکند هیچ فرصتی را که در اختیار دارد، از دست ندهد و حداکثر استفاده را از فرصتها داشته باشد، گر چه، همینطور که این دولت، اولین دولتی است که اسامی وزرا را به مجلس داده، آخرین وزیری را هم که ما رای اعتماد گرفتیم، هفته پیش بوده است، یعنی هفته قبل در آستانه صدمین روز، دولت کامل شده است.

کیوسک بین الملل تابناک: بیانیه وزارت دفاع روسیه درباره رزمایش مشترک با ایران و چین، تخلیه چهار میلیون بشکه نفت ایران در ژان جیانگ چین، استقرار تیم ویژه نظامیان انگلیسی به اوکراین برای مقابله با روسیه، بازگشایی دوباره سفارت اتحادیه اروپا در افغانستان و اعلام آماده باش نیروهای نظامی عراق، از مهمترین خبرها و رویدادهای بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

در ادامه این بیانیه آمده است، در رزمایش مشترک روسیه، ایران و چین، عملیات نجات و آزادسازی یک کشتی توقیف شده توسط دزدان دریایی نیز با موفقیت تمرین شد. در نتیجه حفظ موازنه ظریف و حساس رابطه با روسیه، برای دستگاه دیپلماسی ترکیه دارای اهمیت حیاتی و استراتژیک است. در شرایطی که بخش مهمی از هدف گذاری و انرژی دستگاه دیپلماسی ترکیه صرف عادی سازی روابط و کاهش تنش شده، در حوزه انرژی و صنایع دفاعی نیز چنین اقداماتی در جریان است: ۱.تداوم خرید موشک اس ۴۰۰ از روسیه.

در پایان باید به این اشاره کرد که روابط ترکیه و روسیه در سالیان گذشته به سطح بالایی رسیده و به متغیر مهمی تبدیل شده که بر بسیاری از مسائل پیرامونی و سیاست خارجی ترکیه تاثیر گذاشته است.

این کارشناس امنیتی ترکیه در ادامه نوشته است: «روسیه نیازی به حمله مستقیم به منطقه ندارد زیرا شرق اوکراین در حال حاضر تحت سلطه عملی روسیه است و این کشور، از اقدام مهمی همچون الحاق کریمه، صرف نظر نکرده است.

تحولات سوریه و قیام­های مردمی در تونس، مصر، لیبی، یمن و بحرین؛ همچنین امکان تغییر ژئوپلیتیک منطقه و برهم خوردن موازنه قدرت به سود جریان ضدآمریکایی موجب شده است تا بررسی دکترین سیاست خارجی و امنیتی دولت آمریکا در دوران زعامت دموکرات­ها بر کاخ سفید از اهمیت وافری برخوردار گردد.

در همین حال، روسیه به مردم ساکن در منطقه کمک های اجتماعی ارائه کرد و از طریق فرآیندهای تسهیل شده، تقریباً یک میلیون نفر معادل یک چهارم منطقه را قادر ساخت تا گذرنامه روسی دریافت کنند. همان طور که در کتاب خود شرح میدهند، در این شکست مجموعهای از عوامل نظامی و دولتداری دخیل بوده است.

وزارت دفاع روسیه نوشت، پس از اتمام رزمایش، ناوگان اقیانوس آرام به فعالیتهای خود ادامه خواهد داد که ورود به دریای مدیترانه را شامل میشود. در چارچوب این پیشرفت، اوکراین، انواع مختلفی از سلاح ها را برای تجهیز ارتش خود برای مقاومت در برابر تهاجم احتمالی ایالات متحده تهیه کرد. همچنین آمریکا، نیروهای خود را برای آموزش ارتش اوکراین در این کشور مستقر کرده است.

مرور اجمالی تابلوی بالا، نشان می دهد که اردوغان نمی تواند با همان لحن تند و پیروزمندانه ای که صدای خود را در برابر فرانسه، یونان، قبرس و دیگران بلند می کند، با پوتین و روسیه نیز به همان شکل صحبت کند. در شرایطی که ترکیه تلاش می کند از مواهب و پیامدهای توسعه رابطه با اوکراین سود ببرد، در عین حال باید این بازی حساس را به شکلی مدیریت کند که موجب تحریک آنی و تند روسیه نشود.

دیدگاهتان را بنویسید