مدل تصمیم گیری در سیاست خارجی؟

این کلمه به معنای کنترل رفتارها و اقدامات به منظور هدایت، اعمال قدرت حاکمیت ها، قانونمند کردن، تحت سلطه قرار دادن افراد، مهارکردن، و فرماندهی انسان ها است. در یک اقدام آشکار ، آمریکا برای راهبری فعالیت های ضد ایرانی خود به صورت منسجم و هدفمند، اقدام به تاسیس سفارت مجازی می نماید که می توان از آن به عنوان محور اصلی اقدامات آمریکا برضد ایران در فضای مجازی تعبیر نمود.برای این منظور هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در شبکه BBC فارسی حضور یافته و با مخاطبان فارسی زبان در مورد موضوعات متنوع بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا گفتگو نموده و در خلال این مصاحبه کلینتون ایده جدیدی را مطرح کرد که آن فعال سازی سفارت مجازی آمریکا درایران بود.ایده سفارت مجازی میتواند به عنوان جدیدترین ابتکار دولت اوباما برای ارتباط با ایرانیان در نظرگرفته شود.

با عنایت به موضوع، پژوهش حاضر عهده دار پاسخ به این پرسش است که: سیاست و راهبرد دولت اوباما و ترامپ در قبال خاورمیانه دارای چه سمت سوهایی بوده است؟ دونالد ترامپ رئیسجمهور آمریکا در پیامی توییتری به اظهارات بانوی اول سابق این کشور در کنوانسیون دموکراتها پاسخ داد و در این پیام دستاورهای دولت باراک اوباما و معاونش جو بایدن را به سخره گرفت.

برای هابرماس عقلانی کردن عرصه زندگی به معنای ایجاد یک نظام ارتباطی است که در آن ایدهها امکان انتقاد بیابند و در واقع عقلانیت مورد نظر او به واسطه امکان ایجاد یک ارتباط و گفتمان فارغ از فشار بیرونی و ترسو تهدید به وجود میآید و مهمترین شرط عقلانی، انتقادپذیری و دلیلپذیری میباشد.

هدف از وضع تحریمهای جدید تحت فشار قرار دادن الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس و دولتش است که از سوی غرب و اپوزیسیون به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری و سرکوب معترضان به نتیجه این انتخابات متهم شده است.

اما در مقابل درکنش ارتباطی این الگو شکل کاملا یکسویه و هدف محور به خود می گیرد. در این نوع کنش که برخلاف کنش معقول، رابطه دوجانبهای را در بر دارد، کنش افراد درگیر، نه از طریق حسابگریهای خودخواهانه “موفقیت شخصی” بلکه از طریق کنشهای تفاهمآمیز هماهنگ شده و افراد به هیچ روی در فکر موفقیت خود نبوده بلکه هدفشان را در شرایطی تعقیب میکنند که بتوانند برنامههای کنشیشان را بر مبنای تعریفهایی ازموفقیت مشترک هماهنگ سازند.عقلانیت ارتباطی که همان عقلانیت در قالب مفهوم کنش ارتباطی هابرماس بهشمار میرود، به معنای از میان برداشتن موانعی است که ارتباط را تحریف میکنند و به معنای کلیتر، نظامی ارتباطی است که در آن افکار آزادانه ارائه میشوند و در برابر انتقاد حق دفاع داشته باشند.

وب سایت ها وشبکه های اجتماعی ، دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، بررسی و به ابعاد، اشکال وروشهای اقدام شده در چارچوب نظریه کنش ارتباطی هابرماس پرداخته می شود. تقریبا تمام کودکان گروه سنی مربوطه در مدارس ابتدایی در سال 2009 وارد دوره آموزشی شدند و ثبت نام در مدارس متوسطه از 66 درصد در سال 1995 به 84 درصد در سال 2009 افزایش یافته است.

دیپلماسی عمومی آمریکا روش خود را اینگونه رقم زده است که نظر مخاطب را به اشکال مختلف میگیرند ولی حاضر نیستند بر اساس اطلاعات بدست آمده از مخاطب روش و نظر خود را تغییر دهند. جوامع از زمان های کهن با یکدیگر روابط سیاسی داشته اند و در چارچوب یک سلسله اصول مشخص و از پیش تعیین شده، برای دستیابی به اهداف سیاست خارجی با کشورهای دور و نزدیک رابطه برقرار می کردند؛ توسل به «جنگ » به عنوان ابزاری کلاسیک و شناخته شده مورد توجه کشورها بوده و «دیپلماسی» نیز در تحصیل اهداف و رفع اختلافات نقش چشمگیری داشته است.

پس یکی از فاکتورهای ضعف دیپلوماسی رسانهای وجود گسستهای اجتماعی و بحران ملی در افغانستان است؛ چون سیاست خارجی به نوعی بازتازب دهنده­ی سیاست داخلی و وحدت ملی یک کشور میباشد. 3- هدف اول من تامین مصالح پایدار نظام جمهوری اسلامی ایران باشد و در صورتی که بین منافع فردی حزبی، سازمانی، قومی و حرفهای من با مصالح ملی تضادی باشد، از منافع خود بگذرم و مصالح ملی را مبنای تصمیم قرار دهم؛ در تمام تصمیمات و اقدامات خود، سیاستهای کلی نظام (ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری)، برنامههای توسعه، قوانین و اولویتهای اعلام شده از طرف رییسجمهور را مد نظر قرار دهم.

این الگوی رفتاری به کارگیری فشار عملی و روانی-تبلیغی علیه جمهوری اسلامی ایران را از طریق مدیریت ادراک پی میگیرد(سلیمانی،4،1390). کنشگر در کنش معطوف به موفقیت، بهگونهای معقولانه و حسابگرانه مناسبترین وسایل را برای رسیدن به یک هدف و موفقیت شخصی، برمیگزیند. نیکزاد برای رسیدن به جایگاه معاون اولی تلاش میکند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، بر اساس توافق صلحی که شب گذشته با حضور روسیه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان به امضا رسید، از صبح امروز نظامیان روسی شروع به استقرار در منطقه قره باغ کرده اند.

همه میدانند. ساعت کاری ما 10 صبح شروع میشود، اما اگر ساعت 9 صبح درها را باز کنیم، مشتریها باز هم پیدا میشوند، اگر 8 هم باز کنیم باز مشتری داریم. پیشینه عملکرد دیپلماسی عمومی آمریکا نشانگر آنست که اگرچه این روش دیپلماسی عمومی لزوما اغواگرانه و غیرصادقانه است وتعهدی هم به حقیقت ندارد از آن روست که با دیدگاه “هدف وسیله را توجیه میکند” دستگاه دیپلماسی عمومی آمریکا هرگونه استفاده از دروغ و اطلاعات فریبکارانه (تبلیغات سیاسی سیاه) و پنهان کاری درباره منبع پیام هایش(تبلیغات سیاسی خاکستری) را مجاز میشمارد.در مواقعی هم به استفاده گزینشی از واقعیات (تبلیغات سیاسی سفید) استفاده مینماید(Ellul, 1965:78).البته این نوع تبلیغات در تاریخ دیپلماسی عمومی آمریکا به کرات مشاهده شده است که از جمله موارد آشکار آن کودتای مرداد 1332 بود.

این در حالی است که موضوع شکایت ایران برای باز پس گیری پول پرداخت شده به آمریکا در دوره محمدرضا پهلوی، برای خرید تسلیحات، از دهه 1980 در دادگاهی در هلند در حال پیگیری است. هابرماس (1987) شناسایی شده است. باید توجه داشت که این هم یک تقلید طوطیوار دیگر ترامپ از گزارشهای فاکس نیوز است که به ادعاهای یک نماینده تندروایرانی پرداخته است.

فضای سایبری در تعریف عام و تعریف این مقاله به مجموعه هایی از ارتباطات درونی انسانها با یکدیگر از طریق کامپیوتر، اینترنت و مسائل مخابراتی بدون درنظرگرفتن جغرافیای فیزیکی اطلاق میشود.

در مجموعه مقالات چهارمین همایش خلیج فارس، تهران:دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی. سیاست خارجی بهعنوان یک استراتژی از پیش طراحی شده توسط تصمیم گیرندگان در قبال محیط و بازیگران بین المللی در جهت تامین اهداف و آماج مختلف در چاچوب منافع ملی، یکی از مهمترین ساحت های حیات ملت ها و کشورهاست. تئوری که احتمالات را برای تبادل ارتباطی اخلاقی و ارتباط معنادار در بین کنشگران درگیر (در این مورد، دولت – ملت از طریق دیپلماسی عمومی) ترسیم میکند.

ایالات متحده آمریکا در سیاست خارجی خود در رابطه با جمهوری اسلامی ایران از ابزار دیپلماسی عمومی به صورت “راهبردی” استفاده مینماید، چرا که عواملی نظیر عدم وجود رابطه دیپلماتیک سنتی بین دو کشور و اهمیت بالای افکار عمومی مردم بطور عام و مردم ایران بطور خاص،اقتضای بهره برداری از این ابزار جدید را دارد .ایالات متحده با مخاطب قرار دادن افکار عمومی مردم ایران و ارتباط مستقیم با مخاطب عام درنظر دارد تا زمینه اعمال و اجرای سیاست های مطلوب را در چارچوب حاکمیت جمهوری اسلامی ایران فراهم سازد.آمریکا در رابطه با جمهوری اسلامی ایران از همه ی امکانات موجود در عرصه دیپلماسی عمومی بهره می برد و از آن جمله می توان به فضای سایبری اشاره داشت.

تئوری کنش ارتباطی پیش زمینه اخلاقی برای ارزیابی تلاشهای دیپلماسی عمومی جاری ایالات متحده که به سوی جمهوری اسلامی ایران نشانه رفته است، ارائه میکند. این نوع کنش به طور مستقیم با طبیعت ارتباط مییابد و درک متقابل ازطریق آن مکانپذیرنمیباشد. فریب آگاهانه به آن سناریوهایی اشاره دارد که کنشگر از تصمیماش نسبت به رفتار استراتژیکیاش اطلاع دارد بدین جهت تلاش برای گمراه کردن و گول زدن صورت میگیرد (Jacobson, 2003, 27). در حالی که فریب ناآگاهانه ارتباطی را منعکس میکند که کنشگر درجایی خود را در باره حقیقتی که اساس کنش جمعی است گول زده باشدکه صرفاً ظاهر کنش ارتباطی حفظ شده است (Habermas, 1979, 209 -210) تئوری کنش ارتباطی الگوی تحلیلی برای آزمون عملکرد دیپلماسی ایالات متحده دررابطه باجمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی عرضه میکند.

دیدگاهتان را بنویسید