کابینه اقتصادی ابراهیم رئیسی / دولت سوم احمدی نژاد منهای احمدی نژاد!

این نوشته آزاد ارمکی در حالی منتشر میشود که وی در گفتوگو با روزنامه فرهیختگان (۲۵ اردیبهشت ۹۷) تصریح کرده بود: روحانی جز برجام کار دیگری بلد نیست. همکاریای که پیشتر به واسطه برجام امکان عمل یافته بود اما در پی خروج یکجانبه امریکا از برجام در سالهای 2019 و 2020 لغو شد.

اوباما بار ها در سخنرانی های خود پس از حصول توافق برجام بر این نکته تاکید داشت که ما بدون شلیک حتی یک گلوله برنامه هسته ای ایران را تعطیل کردیم. Gokcan and Guney, 2010: 26) اشغال افغانستان پس از حملات 11 سپتامبر تروریست های القاعده به برج های دوقلو در امریکا، فرصتی برای سیاست مداران آمریکا بود تا پس از فروپاشی شوروی و از بین رفتن جهان دوقطبی و فضای جنگ سرد درصدد تحقق رویای ایجاد جهان تک قطبی در چهارچوب نظرات متفکرانی همچون فوکویاما در مورد جهانگیر شدن تفکرات لیبرالی برآیند تا آمریکا بتواند دریک مجموعه تحرکات درسطح جهان قدرت فائقه خود را به نمایش گذارد.

برای مثال محمود میرلوحی چندی پیش گفته بود: «اکنون بنیاد باران، آقای خاتمی و دولت او هستند و مجلسششمیها هر ماهه جلسات بسیار مؤثر و خوبی پیش از شیوع کرونا داشتند و عملا کنار قضایا هستند و الان هم باز دولت آقای روحانی و به قول بعضی از دوستان حلقه نیاوران از قبل حزب اعتدال و توسعه را داشتند و میتوانند با دوستانشان باشند و اطرافیان مرحوم آقای هاشمی و حزب کارگزاران و عملا نیروهای اطراف آقای کروبی و حزب اعتماد ملی نیروهای فعالی در کشور هستند، پس چرا نشود؟

یکی دیگر از موضوعات جنجالی دولت، ماجرای هاله نور پس از سفر نیویورک بود که البته از سوی احمدی نژاد تکذیب شد. البته برخی هم نسبت به تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاحطلبان ابراز خوشبینی میکنند. این فعال سیاسی درباره تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاحطلبان گفته است: «احزاب اصلاحطلب درصدد تشکیل دولت در سایه هستند. برای مثال چندی پیش محمدرضا خباز، فعال سیاسی اصلاحطلب گفته بود: «آیا دولت در سایه وجاهت دارد، از نظر بینالمللی و داخلی و همچنین علم سیاست معنا دارد یا خیر؟

علیرغم دیدگاههای مختلف در خصوص عوامل تعیینکننده سیاست خارجی بهطور کلی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بهطور خاص، امروزه تقریبا نوعی اجماع و اتفاق نظر درباره نقش ویژگیها و متغیرهای جامعه داخلی در شکل دهی به سیاست خارجی وجود دارد. البته مشخص نیست آیا اصلاحطلبان و نیروهای میانهرو صرف همین جلسات هماندیشی را بهمثابه دولت در سایه در نظر میگیرند یا آنکه بنا دارند بهصورت تشکیلاتی و بر اساس اصول دولت در سایه که نیاز به کارگروههای تخصصی در هر زمینهای دارد، فعالیت کنند.

در این گزارش کوتاه به سن کابینه دولت روحانی میپردازیم که روحانی و کابینه وی در راستای حرفهای رئیسجمهور چه سنی دارند. از سوی دیگر لقاء وردی، از نمایندگان عراقی اعلام کرد: ائتلاف نیروهای ملی (گروه های سنی) تصمیم گرفته است در صورتی که ائتلاف ملی عراق (گروه های شیعه)، نوری مالکی را به عنوان نامزد خود برای نخست وزیری معرفی کند، جلسه پارلمان را تحریم کند.

برایند تصمیم سازی در دولت اوباما ابتدا به نگرش های نظری پیشین او و سپس به دیدگاه های نظریه پردازان حزب دموکرات مربوط می شود که بازتاب آن در راهبرد تغییر، تجلی یافت. این موفقیت ناشی از ارائه موثر مراقبتهای بهداشتی اولیه است که تقریبا نتایج مراقبت های بهداشتی را در مناطق شهری و روستایی در تعادل نگه داشته است.

در حقیقت فرهنگ و ارزشهای اسلامی را بایستی ارائه دهیم و در حکومت اسلامی آن را اعمال کنیم تا زمانیکه حضرت صاحب ظهور میکنند با پایه و اساسی که وجود دارد اقدام به گسترش عدل الهی و تمدن اسلامی در سراسر دنیا کنند. کمیته اقتصادی احزاب اصلاحطلب، مسائل اقتصادی را مورد بررسی قرار داده تا با شناخت نقاط ضعف دولت سیزدهم، پیشنهادهای خود را به دولت ارائه دهند».

در این گزارش، نحوه تعیین سیاست خارجی و عوامل اثرگذار بر آن را مورد بررسی قرار دادهایم. استاندار آذربایجانغربی ضمن تاکید بر موضوع امیدآفرینی در جامعه تصریح کرد: یکی از برنامههای اصلی دشمنان جمهوری اسلامی ناامید کردن مردم است که در این میان نقش رسانههای داخلی در امید آفرینی در بین مردم بسیار پررنگ است.

3. دولت ایالات متحده نه تنها به دنبال مذاکره واقعی از طریق کم کردن شدت تهدیدهای اسرائیل علیه ایران نبوده است، بلکه در تعاملات دیپلماتیک مقامات بلندپایه خود با کشورهای ثالث نیز با بزرگنمایی و فوری بودن امکان حمله اسرائیل به ایران تلاش کرده با ترساندن این کشورها، آنها را در مسیر تشدید فشار علیه جمهوری اسلامی ایران با خود همراه کند.

سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نفی هر گونه سلطهجویی و سلطهپذیری، حفظ استقلال همهجانبه و تمامیت ارضی کشور، دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرتهای سلطهگر و روابط صلحآمیز متقابل با دول غیر محارب استوار است. بر اساس گزارش اسکای نیوز، اوکراین حدود ۷ هزار و پانصد گارد مرزی طی دو ماه گذشته در این منطقه مستقر کرده است.

با این وصف، گویا فقط شاهد تحرک سیاسی اصلاحطلبان نیستیم و این همگرایی از حالا که دو سال تا انتخابات مجلس و چهار سال تا انتخابات ریاستجمهوری زمان داریم، به وجود آمده است. نیروی سوم در واقع کشوری بود که از قدرت آن جهت کاهش نفوذ و مهار سیاست دو کشور انگلیس و شوروی استفاده می شد.این قدرت می بایست دارای چهار ویژگی باشد: 1.اهداف استعماری در ایران نداشته باشد 2.قدرت و توان کافی برای ایجاد تعادل بین دو کشور دیگر داشته باشد 3.به حضور در ایران علاقهمند باشد 4.دو کشور شوروی و انگلیس نیز نسبت به آن دشمنی نداشته باشند.

ماهیت و شاکله احزاب، ایجاد دولت در سایه است تا بتوانند بهصورت قانونی قدرت را در اختیار بگیرند. صباح العکیلی کارشناس مسائل سیاسی گفت: برخی طرفها میخواهند اوضاع را به هم بریزند و بحران سیاسی ایجاد کنند. وی در واکنش به رسانههایی که از تشکیل دولت در سایه از سوی جلیلی خبر میدهند، نیز گفت: «جلیلی نمیتواند دولت در سایه تلقی شود.

اگر روحانی محبوببتی داشت میتوانست دولت سایه باشد اما جلیلی خیر. وی جلیلی را «نیروی به علاوه» تلقی کرد و گفت: «جلیلی دولت در سایه نیست. درحالی که اصلا اینطور نیست. دومین موضوع آن است که دیدارها و نشستهای اخیر، حکایت از نوعی همگرایی میان اصلاحطلبان و اصولگرایان کهنهکارِ میانهرو دارد. دولت آمریکا تلاش می­کند تا ازخانواده سلطنتی بحرین حمایت کند و معتقد است بحرین اهمیت زیادی برای ثبات و جریان اقتصادی غرب آسیا و شمال آفریقا دارد.

فرهاد دژپسند وزیر جدید اقتصادی دولت دوازدهم که جای کرباسیان را گرفته در پنجاه و ششمین سال عمر خود به سر میبرد. رضا رحمانی وزیر جدید صمت از وزرای جوان دولت بوده و متولد ۱۳۴۵ است و ۵۲ سال سن دارد. شهیندخت مولاوردی دستیار رئیسجمهور در امور بانوان از افراد به نسبت جوان دولت و متولد ۱۳۴۴ بوده و ۵۳ سال سن دارد.

ما زیاد دیدهایم که تشکیل کابینه یک رئیسجمهور خارج از کسانی است که او را حمایت میکردند و از اینرو پاسخگویی حزب به مردم وجود ندارد». به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه همشهری، حسن روحانی، رئیسجمهور سابق با گذشت نزدیک به ۲ ماه از پایان دوره مسئولیتش اشارهای به فعالیتهای سیاسی یا اجتماعی خود بعد از فراغت نداشته است؛ با این حال برخی وزرای کابینه و معاونان او جسته و گریخته به محل ماموریت بعدی خود اشاره داشتهاند.

روسیه از ناتو میخواهد تا از پیوستن اوکراین به عنوان یکی از کشورهای شوروی سابق به پیمان آتلانتیک شمالی جلوگیری کند. دولت در سایه با روح وضعیت فعلی کشور همخوانی ندارد و بیشتر یک مشغولیت داخلی است تا کاری که بتواند تأثیر خود را بگذارد. کد ژئوپلتیک به نوعی نتیجه استدلال ژئوپلتیک عملیاتی است که شامل مجموعه ای از پیش فرضهای سیاسی جغرافیای مربوط به زیرساخته سیاست خارجی کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید