گونه جهش یافته کرونا دلتا چیست؟

  • ارتباطات ، رسانه ها و مطبوعات
  • فناوری و تدارکات
  • آن طرف صورتتان را که درد نمیکند روی بالش بگذارید
  • شبانه: 2871 نفر
  • چگونه میتوانیم از دوباره بیمار شدن خود جلوگیری کنیم؟
  • دوری از افراد مریض

با توجه به اهمیت موضوع تکمیل ظرفیت در این مقاله به بررسی موضوع تکمیل ظرفیت پرشکی می پردازیم. در این مقاله به بیان توضیحاتی در رابطه با ظرفیت پذیرش رشته های علوم پزشکی 1401 پرداخته ایم. معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته های علوم پزشکی برای سال 1401 بیان کرد: وضعیت پذیرش در دانشگاه ها برای مهر امسال مشابه سال قبل خواهد بود. معاون آموزش وزارت بهداشت گفت: افزایش ظرفیت پزشکی با شیب ملایم و با هدف تامین نیاز جامعه و حفظ کیفیت آموزش باید محقق شود. کبگانیان اعلام کرد: با افزایش سه هزار پزشک برای اینکه به استاندارد کشورهای پیشرفته برسیم به ۱۸ سال زمان نیاز داریم و اگر افزایش پزشکان به میزان پنج هزار نفر باشد برای رسیدن به استاندارد پزشک در کشورهای پیشرفته ۱۲ سال طول می کشد، بر این اساس از ۱۱۸ نفر پزشک برای ۱۰۰ هزار نفر به ۳۰۰ پزشک در صد هزار نفر خواهیم رسید.

طبق آمار ۱۱۸ نفر پزشک در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت را در وضعیت حاضر داریم که این رقم باید به ۳۰۰ پزشک در ۱۰۰ هزار نفر برسد تا به استاندارد جهانی مورد قبول برسیم. دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نسبت پزشک به ۱۰ هزار نفر جمعیت در سال مبدا که سال جاری است، عدد ۱۳ است و در سال ۱۴۱۰ به عنوان سال رشد، این نسبت باید به عدد ۲۰ برسد. رییس جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی، ماده واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» را برای اجرا به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان سنجش آموزش کشور و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد نادری، با اشاره به حضور در جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور که پیرامون افزایش ظرفیت پذیرش رشته پزشکی بود، اظهار داشت: وزارت بهداشت بیش از آن که نتواند ظرفیت پذیرش رشته پزشکی را افزایش دهد، نمیخواهد چنین کاری بکند. احمد نادری نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سنگاندازی وزارت بهداشت در برابر اصلاحات در وضعیت دسترسی به خدمات درمانی در کشور گفت: این وزارتخانه در اتفاقات اخیر نشان داده است که بیشتر حافظ منافع صنف پزشکی بوده است تا منافع مردم و کشور. نماینده مردم رشت در مجلس با اشاره به مشکل کمبود پزشک متخصص در حوزه انتخابیه خود تاکید کرد: قطعا افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی در رفع این کمبود تاثیرگذار است.

پیشنهاد می کنیم برای آگاهی از دانشگاه های پذیرنده تکمیل ظرفیت پزشکی آزاد با مشاوران متخصص تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید. در این زمینه یکی از انتقادهایی که به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه وارد بود؛ «عدم توزیع عادلانه پزشک» در کشور بود و این که مدیریت درستی در این زمینه صورت نگرفته است و تراکم پزشکان متخصص در برخی از شهرها بیشتر از استانهای کم برخوردار است و مثل سایر موارد آنها از این امکانات نیز محروم هستند. قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب با بیان اینکه با پذیرش ۳۰۰۰ دانشجوی پزشکی در سال، در زمینه پذیرش دانشجو ۱۸ سال با استانداردهای جهانی فاصله داریم، از تصویب افزایش حداقلی پذیرش ۳۰۰۰ دانشجوی پزشکی تا ۵ سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ماده واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» که در جلسه ۸۵۱ و ۸۵۲ مورخ ۱۴۰۰.۹.۲۳ و ۰۷.۱۰. م، کوروش تصمیم به فتح بابل، پایتخت سیاسی و فرهنگی خاور نزدیک باستان، گرفت؛ ترفندهای نظامی معمول برای حمله به بابل کاربردی نبودند و تصمیم گرفته شد که مجرای فرات تغییر یابد و ابزار ویژهای همراه لشکریان فرستاده شد. معاون وزیر بهداشت افزود: معاونت آموزشی وزارت بهداشت ۲۲ بخش مدیریتی دارد که کارهای مختلفی را انجام می دهند و یکی از آنها دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی است که برای دستیاران تصمیم می گیرد.

لازم است از همراهی حماسه­ آفرین عزیزان بسیجی در طرح مزین به نام شهید عزیز سردار قاسم سلیمانی، دیگر نیروهای مسلح، ناجا و کلیه بزرگواران همراه از سازمان­ها و دستگاه­ های دیگر همچون جمعیت هلال احمر، سازمان­های مردم نهاد، خیرین عزیز و مردم شریف در این طرح بزرگ و محله محور و به خصوص برادر ارجمندم جناب آقای دکتر رحمانی فضلی وزیر محترم کشور و فرمانده محترم قرارگاه عملیاتی ستاد ملی، استانداران، فرمانداران و دیگر یاران دلسوز در نقاط مختلف کشور سپاسگزاری کنم.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، گفت: رونق گردشگری سلامت فقط با افزایش ظرفیت پزشک محقق می شود. ↑ «توجه دولت تدبیر و امید به حوزه سلامت با طول سالیان پس از انقلاب برابری میکند». با توجه به تصویب افزایش ظرفیت پذیرش در رشته پزشکی، در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، تا ۴ سال آینده ظرفیت پذیرش در این رشته از ۸ هزار نفر امسال به مرور به ۱۶ هزار و ۵۸۹ نفر افزایش خواهد یافت. کودکان زیر دو سال ۵ دقیقه هم نباید تلویزیون تماشا کنند. تکمیل ظرفیت پزشکی سراسری و آزاد جداگانه انجام می شود و دفترچه های تکمیل ظرفیت هم از هم مجزا هستند، اما شرایط کلی شرکت در تکمیل ظرفیت پزشکی در دانشگاه آزاد و سراسری مشابه است.

وی افزود: مصوبه دوم مربوط به تقویت بخش خصوصی و غیردولتی مخصوصاً دانشگاه آزاد اسلامی در جذب دانشجوی پزشکی است. به شکل کلی، فرهنگ اسلامی در ایران، مکاتب بومی قدرتمندی از هنرهای تجسمی را توسعه نداد. در این جلسه دانشگاه آزاد اسلامی تواناییهای خودش را ارائه داد، همچنین موانع و مشکلات را مطرح کرد. در واقع هر سال پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری که پذیرفته شدگان رشته پزشکی در دانشگاه های سراسری و آزاد مشخص می شوند، برخی دانشگاه ها هنوز جای خالی برای پذیرش دانشجو دارند که از طریق دفترچه تکمیل ظرفیت سراسری و آزاد، داوطلبان می توانند از رشته محل های تکمیل ظرفیت پزشکی دانشگاه های سراسری و آزاد اطلاع پیدا کنند و برای ثبت نام تکمیل ظرفیت اقدام کنند.

این گروههای قومی، غالباً با فرهنگهای همسایه در خارج از ایران، ارتباط نزدیکی دارند. در نزدیکی سال ۵۵۰ پیش از میلاد، حکومت مادها با پشتیبانی داخلی توسط کوروش بزرگ فتح شد. هیچکدام از تلاشهای حکومت سلطنتی پیشین، مانند جشنوارههای سالانه و پشتیبانی از موسیقیدانان و بخش بومی وابسته، موفق به تغییر این گرایش در ایران نشد.

طی تصمیمات اخیری که در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در راستای رفع این مشکل گرفته شد، ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی می بایست سالانه ۲۰ درصد و طی ۴ سال متوالی افزایش یابد. به گزارش جماران؛ سید ابراهیم رئیسی رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ماده واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» که در جلسه ۸۵۱ و ۸۵۲ مورخ ۱۴۰۰/۹/۲۳ و ۰۷/۱۰/ ۱۴۰۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، را برای اجرا ابلاغ کرد. کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ با برگزاری آزمون عمومی و اختصاصی هر یک از گروههای آزمایشی کنکور در تاریخ ۹ تا ۱۲ تیرماه ۱۴۰۰ در ۴۱۴ شهرستان و بخش مختلف کشور و سه هزار و ۵۲۲ حوزه امتحانی و ۱۱ کشور خارجی با رقابت یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۸۱۸ نفر داوطلب برگزار شد.

آیت الله دکتر سیدابراهیم رئیسی، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ماده واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» که در جلسه ۸۵۱ و ۸۵۲ مورخ ۲۳ آذر و ۱۰ مهرماه ۱۴۰۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، برای اجرا ابلاغ کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۸۵۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی، با دستور کار افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی و بررسی سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد. اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با افزایش جذب سالانه ۲۰ درصد دانشجوی پزشکی نسبت به سال قبل به مدت چهار سال موافقت کردند. دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه جذب دانشجوی پزشکی سالانه ۲۰ درصد افزایش مییابد، گفت: در پایان سال چهارم در مجموع ۹۰۰۰ نفر به ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی اضافه میشود.

آیتالله سیدابراهیم رئیسی رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ماده واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» که در جلسه 851 و 852 مورخ 1400/9/23 و 07/10/ 1400 شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، را برای اجرا ابلاغ کرد. پنجشنبه گذشته یعنی ۱۴ بهمن ۱۴۰۰، محمد هاشمی سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاعرسانی وزارت بهداشت، در بازدید از محل برگزاری جشنواره فیلم فجر در برج میلاد تهران، گفت: وقتی یک رویداد فرهنگی مانند جشنواره فیلم فجر قرار است برگزار شود، باید مقدمات آن برای رسیدن به آن نیت مطلوب انجام شود، یکی از آنها پیشگیریهای بهداشتی است. مناطق محروم و زلزلهزده: ظرفیتهای پذیرش پزشکی در کنکور سراسری سال 96 برابر 5 نفر بوده و در سال 97 این تعداد برابر 8 نفر است؛ یعنی 3 نفر افزایش پیدا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید